Jaki opał wybrać?

Kamienny węgiel jest cały czas jednym z najpopularniejszych surowców używanych w Polsce do wygenerowania ciepła w domowych warunkach. Eksploatatorzy instalacji cieplnych opalanych czarnym złotem przed każdym sezonem grzewczym stają przed dylematem: jaki węgiel kupić? Kamienny czy brunatny? Ekogroszek czy miał ? Wysokokaloryczny ale droższy, czy może gorszej próby lecz tańszy?


kominek
Dziennikarz: Josh Sherrill
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Pierwszym pytaniem na jakie należy odpowiedzieć będzie dobór rodzaju węgla. Zdecydowanie najmniej polecanym materiałem jest węgiel (maszyny górnicze) brunatny, posiadający niską wartość opałową i dużą zawartość wody. Nie warto skusić się na niższą cenę, jako że niska wartość opałowa - poza zmniejszoną ilością wygenerowanego ciepła - zmusi również użytkownika do częstszego oczyszczania instalacji z nagromadzającego się popiołu.

W propozycjach hurtowników najczęściej dostępny bywa węgiel w trzech postaciach: miał, ekogroszek i flot. Najgorszym wyjściem może być flot, a więc węgiel wrocław w formie drobniutkiego proszku o konsystencji mąki, wyprzedawany w brykietach albo jako towar sypki - poznaj przykłady. Ma on bardzo niską wartość opałową, zaś jego użytkowanie jest trochę kłopotliwe. Trochę dogodniejszym wyjściem będzie miał, który to powinien posiadać spoistość żwiru. Dobrym wyjściem jest zakup węgla w formie ekogroszku czyli odsiarczonego węgla kamiennego pod postacią ziaren w formacie od 5 do 25mm.

Decydując się na węgiel wrocław zazwyczaj mamy do wyboru parę rodzai materiału. Najpopularniejsze dla domowych palenisk to te oznakowane numerami 31 i 32. Wariant 31 spala się w najbardziej czysty sposób, jednak ma nieco niższą wartość opałową od rodzaju 32, jaki cechuje się również występowaniem małego spiekania, a więc sklejaniu się węgla.


Drewno kominkowe wrocław jest kolejnym z głównych surowców używanych jako opał nie jedynie w paleniskach ale również w kotłach grzewczych - link. Drewno spalane w kotle bądź kominku mimo mniejszej wartości opałowej aniżeli czarne złoto, jest opałem lubianym przez eksploatatorów, albowiem dym (sprawdź czujki dymu) powstały w toku palenia jest zdecydowanie mniej uciążliwy. Wartość opałowa drewna jest uzależniona głównie od wilgotności surowca. Ważne ażeby drewno przed procesem spalania zostało należycie przesuszone, albowiem wzrost wilgoci do ok. 30% powoduje spadek wartości opałowej o 9%.
2023-07-12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.