Jakie są najbardziej skuteczne sposoby sterowania prędkością obrotową silników elektrycznych.

Silniki elektryczne używane są w rozmaitych przemysłowych i domowych urządzeniach. Oferowane są w niezliczonej wprost liczbie odmian, od malutkich, które mają rozmiar paru milimetrów aż po wielkie, mające wagę kilkuset kilogramów i napędzające potężne urządzenia i maszyny.




podpisywanie kartek
Dziennikarz: Ann
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Silniki przede wszystkim podzielić można na zasilane napięciem stałym i zmiennym, a w ramach obu z tych grup występują dalsze podziały. Jednak bez względu na sposób zasilania niezbędne jest kierowanie pracą silnika, czy to w sposób automatyczny czy też ręczny. Sterowanie ręczne będzie się odbywać przez operatora, który będzie decydował o tym, czy silnik ma pracować czy jednak nie.

Przedstawiany materiał jest niezwykle ciekawy, ale bez wahania przeczytaj też podobny opublikowany tu (https://inte.com.pl/hydrauliczne-prasy-hidrogarne/prasy-4-kolumnowe-do-300-ton.html) w innym miejscu wpis - on również jest warty uwagi.

W układach o większym stopniu zaawansowania istnieje także możliwość sterowania prędkością obrotową silnika. Wykorzystuje się do tego różnego rodzaju sterowniki, a ich typ przede wszystkim będzie zależny od rodzaju zasilania. Tego typu układy sterownicze nie tylko będą pozwalać na regulowanie obrotowej prędkości, ale też na automatyczne wykonywanie ustalonych działań po dostaniu konkretnych sygnałów zwrotnych.


Czyszczenie kostki
Dziennikarz: Bruk Bet
Na podstawie danych z: Bruk Bet


W przypadku silników prądy zmiennego do sterowania prędkością obrotową wykorzystuje się przede wszystkim przemienniki częstotliwości - o ich działaniu możesz dowiedzieć się więcej przemienniki częstotliwości. Tak naprawdę złożone są one z dwóch podzespołów, z jakich jeden zamienia napięcie zmienne na stałe, a drugi będzie to robił w stronę przeciwną, ale już przy innej częstotliwości. Na dzień dzisiejszy przemienniki częstotliwości są jednymi z najskuteczniejszych metod regulowania prędkości silników, więc nie ma się czemu dziwić, że są tak chętnie stosowane. Za to przy silnikach zasilanych prądem stałym jednymi z częściej wykorzystywanych układów są sterowniki serwo. Kompletne układy będą się składać ze sterownika, siłownika i enkodera, jaki jest wykorzystywany jako element sprężenia zwrotnego - żeby zobaczyć, jak to wygląda zerknij na tę stronę.




W oparciu o sygnały o prędkości obrotowej oraz położenia wału sterownik umożliwia otrzymanie odpowiedniego efektu, na przykład zmiany ilości obrotów. Współczesne sterowniki pracować mogą w kilku trybach, przez co możliwości ich są naprawdę duże.
2023-06-30
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.