W jaki sposób nasze myślenie o magazynowaniu pożywienia zostało zmienione przez XX-wieczne wynalazki

Przechowywanie pożywienia, a szczególnie towarów łatwo psujących się, od wieków było dużym wyzwaniem dla ludzkości. Na początku dziejów musiano najprościej w świecie skonsumować wszystko natychmiast, czyli zaraz po upolowaniu zwierzyny, a ewentualnymi resztkami uraczyć drapieżniki. Potem poznano konserwujące właściwości soli kamiennej, a w starych dworkach szlacheckich cześć artykułów składowano w chłodnych piwniczkach bądź obkładano je lodem.

izolacje.gda.pl/pl/chlodnictwo-przemyslowe,15
Dziennikarz: Offutt Air Force Base
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Oczywiście istnieją także inne sposoby przedłużania trwałości jedzenia, a do nich na pewno należałoby wliczyć np. pasteryzowanie, lecz w tym artykule skupmy się tylko na kwestii parodniowego bądź nawet kilkunastogodzinnego składowania różnego typu łatwo psujących się pokarmów.

Kolejne tematy

Śmieci przemysłowe i ich utylizowanie

odpady
Dziennikarz: Julian Stallabrass
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Każdy wie, że gospodarka bez dobrze prosperującego przemysłu długo by nie wytrzymała, z tego powodu o przemysł należy dbać. Jednak ważne jest również to w jaki sposób zakłady przemysłowe wpływają na otoczenie. Wiele produkują to oznacza, że tworzą również śmieci, a tych nie da się po prostu wyrzucić do kontenera na śmieci.


Wynalezienie lodówki oraz zamrażarki zupełnie zmieniło nasze życie. Po części mogliśmy stać się nieco bardziej zgnuśniałymi, gdyż nie jesteśmy zmuszeni poświęcać czasu na pracochłonne obrabiane towarów spożywczych. Po powrocie z udanych zakupów w supermarkecie, wystarczy wypakować mięso czy sery pleśniowe z toreb, a potem poukładać je na półkach chłodziarki. W ten sposób gotowanie dań staje się równie nieskomplikowane, bo wystarczy otworzyć drzwi (polecany zaczep elektromagnetyczny) owej chłodziarki i wyłożyć na stół wszelkie produkty potrzebne do obiadu.

Nie inaczej rzecz się ma w przypadku sklepów, które także muszą szczególnie zadbać o świeżość, a co za tym podąża, jakość proponowanych w sprzedaży wyrobów. Jednak w przypadku przechowywania łatwo psującej się żywności na masową skalę, trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że gabaryty lodówek też muszą być odpowiednio wielkie. Świetnie wiedzą o tym właściciele dużych sklepów z wyrobami masarskimi, którzy chcąc jeszcze bardziej powiększyć asortyment towarów, są zmuszeni wpisywać w wyszukiwarkę frazę komory chłodnicze Warszawa - sprawdź komory chłodnicze - żeby na obszarze stolicy znaleźć sprzedawcę takich urządzeń.

Można byłoby zaryzykować tezę, że wzrost popularności chłodziarek oraz zamrażarek w pewnym stopniu przyczynił się do poprawienia stanu higieny. Jeszcze pół wieku temu na rynkach sprzedawano surowe mięso i to nawet w największy skwar. Chociaż i dzisiaj można jeszcze spotkać takich handlarzy, to jednakże większość łatwo psującej się żywności nabywamy w sklepach, gdzie takie produkty leżą na półkach długich chłodziarek.pod linkiem remonty pieców próżniowych remonty pieców próżniowychA hasło komory chłodnicze Warszawa robi karierę pośród biznesmenów, którzy chcą otworzyć w mieście stołecznym następną hurtownię z wyrobami wędliniarskimi albo mleczarskimi.
2022-06-27
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.