Odbojnice działają dla ochrony. Gdzie i do czego się nam przydadzą?

Czym są odbojnice? Najłatwiej powiedzieć (trochę żartobliwie), że są to obiekty, dzięki którym ruchome rzeczy się odbijają. Gdyby zaprzestać żartów, to definicja nie zamyka się w jednym zdaniu.


W istocie, w wielu przypadkach po prostu odbijają, ale powinniśmy je charakteryzować nie przez metodę działania, ale przez funkcję: zwykle mają coś chronić, tak jak odbojniki (jedynie sporadycznie nazywane odbojnicami) ościenne, które instaluje się w miejscach, o które uderzają drzwi.




M.in. samoprzylepne, z żelu – wybór odbojnic zabezpieczających ściany jest wielki. Można je oczywiście stosować w domu, ale są też bardzo użyteczne np. w szkołach i szpitalach – w każdym miejscu, gdzie drzwi często otwierane są na oścież i niezwykle łatwo obić nimi czy ukruszyć ścianę.

Zaintrygował Cię ten wątek? Więc wejdź w link do serwisu wywóz nieczystości warszawa i rozkoszuj się innymi tekstami. W razie pewnych pytań - zwróć się do nas.

Odbojniki tego typu są głównie osiągalne w marketach budowlanych.


Jednak odbojnice są używane przede wszystkim w innych gałęziach aktywności ludzi – najczęściej mówi się o odbojnicach przemysłowych i żeglarskich (w kolejnictwie, choć chronią pociągi, działają na zupełnie innej zasadzie niż reszta). One jednak nie są tak bezproblemowo osiągalne, zwykle nie kupi się ich w jakimkolwiek sklepie.


odlewnictwo
Na podstawie danych z: sxc.hu


Spedycja
Dziennikarz: Roger Wollstadt
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Cechują się naprawdę sporą różnorodnością, wśród odbojnic stosowanych w przemyśle wymienia się nawet dziesiątki podtypów: słupowe, narożne, liniowe, wiszące etc. Jest ich naprawdę wiele i przeważnie ich zadaniem jest ochrona przed najazdem lub wjazdem czegoś. Nie chodzi tutaj tylko o tereny parkingowe. Odbojnice znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, chroniąc np. elementy zakładów i magazynów przed najazdami wózka.


Odbojnice żeglarskie także powinny chronić wiele różnych obiektów.




Rzecz jasna chodzi tu o statki i łódki, ale również nabrzeża, doki itp. Również tutaj lista jest dość długa, liczba materiałów, z których wytwarza się elementy ochraniające, zawiera w sobie coś więcej niż stal i zwykła guma.
2022-01-28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.