Jak przedstawiał się rynek przesyłek kurierskich przed kilkunastu laty, jak przedstawia się to na dzień dzisiejszy.

Jeszcze do niedawna nadanie paczki kojarzyło się każdemu z pocztowym okienkiem, do jakiego należało wystać sporo czasu w kolejce. Faktycznie przez długie lata mieszkańcy naszego kraju nie mieli żadnej alternatywy, wszystko było uzależnione od kaprysów monopolisty.

Standard usług
kurier na rowerze
Na podstawie danych z: pixabay.com
był bardzo kiepski, listy i paczki często ginęły lub dochodziły z dużym opóźnieniem. Kilkanaście lat temu na rynku pojawiły się pierwsze kurierskie firmy, które zaczęły rozwozić przesyłki do odbiorców. Początkowo ich klientem przeważnie był, jaki za szybkość i pewność dostarczenia mógł trochę dopłacić. Poczta nie przejmowała się tym zbytnio, bo procent tego typu przesyłek duży nie był i nie stanowiły one żadnego realnego zagrożenia. Wszystko zaczęło się zmieniać w chwili, kiedy Polacy zaczęli kupować na aukcjach i sklepach internetowych. Nagle okazało się, że zainteresowanie dostarczaniem przesyłek rośnie w ogromnym tempie, a w okresie przed świętami wręcz jest tragedia, i to właśnie elektroniczny handel stał się ogromnym źródłem napędzającym ten rosnący rynek.
przesyłki
Dziennikarz: Rob Lawton
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Obecnie firmy obsługujące przesyłki krajowe i zagraniczne zadomowiły się mocno w naszym kraju, zabierając sporą jego część niedawnemu monopoliście. Znacznie się polepszyła jakość usług, a równocześnie sporo zmalały ceny. Już aktualnie firma kurierska (typu Firma PATRON SERVICE Sp. z o.o.) nie będzie sobie liczyć za krajową paczkę więcej niż dwadzieścia złotych, a jeśli ktoś prowadzi firmę i podpisał umowę, to może liczyć na jeszcze mniej.


Kolejne tematy

Jak poprawić funkcjonowanie magazynu w sklepie?

Hala magazynowa
Dziennikarz: Marcel Oosterwijk
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Magazyn w sklepie internetowym powinien być przeraźliwie "bogaty" - zatem nigdy klienci nie chcieliby oczekiwać długi czas na na przykład książkę czy buty. Jednakże trudno dla zwykłego handlowca zapełnić sklepowy magazyn wszelkiej maści towarami. Najważniejszy powód to naturalnie pieniądze. W końcu trudno zapełnić sklepowy magazyn chociażby tymi towarami, które rzadko schodzą. I dlatego czymś ze wszech miar ważnym jest to, aby nie myśleć, iż samo prowadzenie e-sklepu to coś bardzo łatwego.
W praktyce ceny przesyłek kurierskich są na podobnym poziomie, co ceny na poczcie, a jednak nadal liczyć można na dużo lepszą jakość obsługi. Normą jest, że wszystkie kurier przesyłki wysłane w jednym dniu już następnego są u odbiorcy, co więcej, zostaną dostarczone przez firmę kurierską prosto do miejsca, w którym się będzie przebywać - zobacz więcej. W przypadku poczty już tak dobrze nie ma, bo często listonosz pozostawi tylko awizo, a później swoje w kolejce będzie trzeba odstać. Z tego też powodu rynek kurierskich usług bez przerwy rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby miał stanąć.
2017-08-18
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.