Zachęcanie młodzieży do działania na rzecz środowiska – akcje sprzątania elektrośmieci.

Od czasu intensywnego rozwoju nowoczesnych technologii stało się jasne, że rozpoczęliśmy produkować nowy rodzaj wyeksploatowanych materiałów. I gdy na początku trwałość sprzętu elektrycznego określano w dziesiątkach lat, to w chwili obecnej wraz z końcem okresu gwarancyjnego kończy się zazwyczaj zdolność do użytku.


wysypisko
Dziennikarz: alex.ch
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Stąd od kilku lat obserwujemy akcje społecznościowe uświadamiające ludzi, że tego typu odpady trzeba utylizować. Genezą takiego działania było pojawianie się w wielu regionach nielegalnych wysypisk elektrośmieci, które po pierwsze oszpecały krajobraz, ale wytwarzane prze nie płyny oraz wchodzące w skład pierwiastki powodowały skażenia gleby i jezior. Wpierw wystarczający był sam wywóz śmieci na oficjalne wysypiska, jednak szybko stały się one przepełnione (). Wraz z upływem czasu, gdy pojawiła się możliwość przetwarzania odpadów sensownym rozwiązaniem stał się recycling odpadów. Utylizacja sprzętu elektronicznego umożliwiła danie drugiego życia urządzeniom, które nie nadawały się już do użytku (). Ostatecznie każde urządzenie elektryczne jest efektem końcowym połączenia kilku podzespołów. Po zakończeniu użytkowania część układów jest do wyrzucenia, jednak wiele powinna nadawać się do dalszego wykorzystania. Stąd obserwujemy ogromne zapotrzebowanie na utylizację sprzętu elektronicznego. Kolejna sprawa, że wyrzucając elektrośmieci do przydomowego śmietnika łamiemy prawo w imię rozporządzenia o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 roku. By ułatwić ludziom prawne działania, większość gmin oferuje bezpłatny odbiór z miejsca zamieszkania. Finalnie opisujemy, czym są elektrośmieci.

Zanim wyłączysz swój komputer, zobacz jeszcze jedną informację, gdyż naprawdę zalecam te informacje, z tego powodu że zawiera ono niesamowicie przydatne dane.

Dzielimy je na kilka grup. Wyróżniamy urządzenia AGD – wielkogabarytowe i małogabarytowe, sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjne taki jak telefony czy komputery oraz RTV. Dużym zagrożeniem dla środowiska jest również oświetlenie. Utylizujemy wszelkie żarówki, świetlówki i pozostałe. Tak samo narzędzia elektryczne i elektroniczne oraz zabawki. Również placówki medyczne zobowiązane są do zgłaszania zużytego sprzętu medycznego. Ważna wiadomość dla placówek – recyklingowi podlegają również narzędzia kontroli (czujniki dymu, itp.) oraz przeróżne automaty do napojów.


śmieci
Dziennikarz: mon/ks/37
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Miejmy więc na względzie powagę recyclingu odpadów elektrycznych i elektronicznych. Chroni to otaczające nas środowisko, nasze finanse, a także daje możliwość odzyskiwać surowce z rzeczy, które nikomu nie będą już wymagane.
2023-05-09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.