Nie tylko węgiel - o polskich złożach

Nasi mieszkańcy przeważnie patrzą z zawiścią na inne narody, że te posiadają bogate pokłady surowców naturalnych.
Niepotrzebnie. Polska też nie ma się czego wstydzić i ma spore pokłady złóż. Przyjrzyjmy się, co jest u nas najcenniejsze.

Kopalnie węgla

Kolejne tematy

Gospodarcze znaczenie gazu ziemnego i jego zastosowanie

stacja paliwowa
Dziennikarz: Daniel Lobo
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Zapotrzebowanie na paliwa z biegiem czasu zwiększa się. To jeden z efektów wzbogacania się społeczeństwa. Razem ze wzrostem zamożności wzrasta też popyt na energię, chcemy bowiem całkiem wygodnie egzystować. Korzystamy z najnowocześniejszych sprzętów w domu oraz w miejscu pracy. Poruszamy się samochodami lub komunikacją miejską. Wszystkie te potrzebne nam systemy poruszane są paliwem.


złoża naturalne
Nasz kraj sprzeciwy zielonych, dlatego instalowane są do węglowych elektrowni nowoczesne filtry i wprowadzane są obostrzenia norm emisji CO2. Także w najbliższych latach jest pewne że Unia Europejska zwiększy limity na państwa wytwarzające dwutlenek węgla, na czym może sporo stracić nasze państwo. Jak na razie jednak nie mamy innej alternatywy do momentu wybudowania elektrowni atomowej.

Sjenit

Może nie tak drogi jak srebro, to jednak nadal chętnie kupowany. Sjenit czy też kostka sjenitowa stosowane są do wielu celów, w branży budowlanej ale nie tylko przez co ma odbiorców także poza granicami kraju. Przy okazji wydobycia sjenitu kopalnia wydobywa też kruszywo (ścianki peronowe) drogowe, na które w minionych latach z powodu wielu budów, rośnie silnie zapotrzebowanie.

Miedź

Wydobywane są przez polską największą spółkę KGHM. Polska ma spore złoża miedzi, której ceny na rynkach światowych w minionej dekadzie silnie zdrożały. Dodatkowo podczas wydobywania miedzi uzyskiwane jest srebro. Po Indiach jesteśmy drugim producentem tego metalu.

Są też inne rzeczy, z których możemy być dumni. Węgiel brunatny może nie jest tak kaloryczny jak węgiel kamienny, ale za to jest znacznie tańszy a jego wydobycie jest nie tak trudne ze względu na odkrywkową metodę wydobycia. Polska jest także dużym producentem wierzby energetycznej i innych roślin używane są do produkcji paliw energetycznych.
Na podstawie danych z: sjenit.com.pl
Dziennikarz: S.S.
2023-04-23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.