Czy wiemy kiedy musimy zainkasować ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Jeżeli mamy pracę, staramy się nie rozmyślać o tym, że mamy szansę ją utracić, ale niestety tak czasami się dzieje i to z dnia na dzień. Przez to niejednokrotnie jest tak, że podwładny ma jeszcze jakiś niewykorzystany urlop, lecz nie ma już jak go zużyć, gdyż jest wyrzucony.
Wtenczas takiemu pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop, a więc wyrównanie finansowe za te dni, w których mógł być na urlopie, a których nie może już wykorzystać. Taki ekwiwalent musi być wydany pracownikowi (zobacz klauzula wykonalności) najpóźniej ostatniego dnia jego pracy i powinien odpowiadać dokładnej liczbie dni urlopowych, które zostały mu do zużycia w konkretnym zakładzie. Co więcej, informacja o wydaniu takiej rekompensaty powinna także znaleźć się w świadectwie pracy, tak żeby był o tym poinformowany kolejny pracodawca i odpowiednie urzędy. Na podstawie tekstu: ekwiwalent za niewykorzystany urlop.

Czasami odprawa pieniężna okazuje się być naprawdę spora

Od czasu do czasu jest tak, że ktoś zostaje od razu zwalniany, lub sprawował wysokie stanowisko i jego zwolnienie łączy się z przeróżnymi kwestiami, które powinny być w odpowiedni sposób uregulowane. Przez to właśnie często podczas zwolnień wydawana jest odprawa pieniężna, a więc pracownik otrzymuje równowartość kilku wynagrodzeń, za które ma szansę przeżyć do momentu znalezienia przez siebie innego zatrudnienia. Taka odprawa przeważnie jest wyliczana na podstawie wypłat z ostatniego roku, zatem może się okazać, że jej wysokość będzie wręcz znacząca. O tym także w tekście wypowiedzenie zmieniające a odprawa z pracy.

Wszystkie te regulacje okazują się być dokładnie wypisane

Gdy pragniemy posiadać pewność, że wszystko dzieje się zgodnie z prawem, to właściwie jest znać kodeks pracy. To właśnie tam wszystko okazuje się być zapisane w sposób klarowny oraz jasny, zatem po zapoznaniu się z tym pismem nie powinniśmy odnotowywać najmniejszych wątpliwości związanych z kwestiami zatrudniania.


Kolejne tematy

Pomoc w odprawie celnej

odprawa celna
Dziennikarz: Nelson L.
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
W obecnych czasach powinno być łatwiej, a tymczasem zdawać się może, że niemalże na każdym kroku trafiamy na jakieś schody, dosłownie i w przenośni. Nie sposób nawet bez zbędnych papierów nadać jakiejś paczki za granicę bez odprawy celnej, a skąd niby mamy o tym wszystkim mieć pojęcie? Otóż gdy już musimy coś zrobić, zaczynamy sprawdzać, co i jak. Tak, więc obowiązuje nas wszystkich odprawa celna eksportowa. Wszyscy, czyli Ci, którzy mają zamiar wyprowadzić produkt krajowy poza wspólnotowy obszar celny.
2020-02-24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.