Ogrzewanie i chłodzenie stali

Są pojęcia, które jedynie ludziom , które skończyły politechnikę są w stanie się z czymś skojarzyć. Choć trzeba stwierdzić, że niektóre terminy mogą być jakoś kojarzone, ale najczęściej osoby nieznające się na rzeczy kojarzą niewłaściwie. Do takich pojęć należy między innymi: wyżarzanie. Jest to proces obróbki cieplnej, który zależnie od tego, w jakim celu jest robiony, może może zachodzić w dwóch sytuacjachgdy mamy niższą lub wyższą temperaturę od temperatury krytycznej.

stal
Dziennikarz: Elliott Brown
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Co ważne wyżarzanie dotyczy obróbki cieplnej stopów żelaza. Każdy wie, że trudno byłoby cokolwiek ze stalą zrobić, od tak siłą naszych dłoni. Nie jest to materiał tak elastyczny jak plastelina, dlatego też sposoby jego obrabiania są totalnie inne. Zajmują się tym inżynierowie, którzy znają się na rzeczy i którzy są w stanie przewidzieć zachowanie stali pod wpływem odpowiedniej temperatury.
Obróbka cieplna stali

Ogrzewanie i studzenie stopów żelaza to w bardzo ogólnym zarysie wyżarzanie. Proces obróbki cieplnej daje wiele możliwości, pozwala m.in. na stopienie, czyli złączenie pewnych elementów, bądź też ich odpowiednie odkształcenie. W wielu branżach wyżarzanie jest koniecznym procesem do właściwej pracy przedsiębiorstwa (odsyłam tutaj na Często ludziom wydaje się, że osoby, będące inżynierami nie zajmują się czymś takim jak obróbka obróbka - zapoznaj się z ofertą usługi cnc wrocław -> Multitech -stali. obróbka cieplna (zobacz wyżarzanie)ię, że inżynierowie zajmują się projektami lub tego typu sprawami i siedzą w biurze. A prawda jest taka, że bycie inżynierem to też ubrudzenie sobie rąk i praca w zakładach produkcyjnych. Wiadomo, że po politechnice otrzymuje większe pieniądze, ale musimy pamiętać, że nie jest to szkoła wyższa, gdzie można sobie nic nie robić, dlatego za pięć lat kształcenia się w tej branży należą się większe płace. Szczególnie, jeśli dana osoba potrafi zdobytą wiedzę wykorzystać w miejscu pracy.


Tak, więc jeśli chodzi o procesy typu wyżarzanie to właśnie inżynierowie ustalili, jaka temperatura będzie właściwa do obróbki stali. Obserwowali, jakie efekty można otrzymać przez odpowiednie podnoszenie temperatury i jej obniżanie. A to doprowadziło m.in. do tego, że możemy zniwelować pewne niedociągnięcia w produktach stworzonych właśnie z tego materiału (dowiedz się więcej). Proces wyżarzenia jest procesem, który daje możliwość nanieść pewne poprawki, ale nawet małe niedopatrzenie jest w stanie sprawić, że stal niewłaściwie się odkształci.
2019-07-11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.