Gdzie w naszym kraju znajdują się kopalnie, w których stworzono interesujące trasy dla turystów?

Jeżeli planujesz zorganizować swojej rodzinie pamiętne wczasy, może ciekawym pomysłem byłoby pokazanie im świata, który na co dzień jest raczej schowany przed wzrokiem większości osób.
Przedsiębiorstwa
Dziennikarz: Dafi
Na podstawie danych z: Dafi


Chodzi o miejsca, w których górnicy wydobywali przez lata różnorodnego rodzaju materiały, takie jak węgiel, sól czy nawet złoto.


W naszym kraju funkcjonuje dużo zabytkowych kopalni, które spełniają obecnie funkcję żywych muzeów. Jedną z najbardziej znanych jest na pewno kopalnia soli w Wieliczce. Jest w tamtym miejscu obszerna trasa turystyczna, także dla osób z niepełnosprawnością. Znacznie w mniejszym stopniu znana jest otworzona w 1854 r. (i nadal funkcjonująca) kopalnia ropy naftowej. Jeszcze odmienne tego rodzaju miejsca to kopalnia rud ołowiu oraz srebra w Tarnowskich Górach czy też kopalnia uranu będąca we wsi Kletno w województwie dolnośląskim. Tam także jest dostępna podziemna trasa dla turystów. Niezwykle interesujące są również chełmskie podziemia kredowe, gdzie na jednej ze ścian jest przedstawiona wyryta na niej panorama miasta. Jednak tego typu przedsiębiorstwa wydobywcze są tworzone także dzisiaj. Przykładowo ostatnio powstały na Śląsku nowoczesną kopalnię węgla kamiennego.


Aktualnie w wielu miejscach są piaskownie czy też kamieniołomy - to także kopalnie surowców. Są one zbudowane z części nadziemnej oraz podziemnej. Do tej nadziemnej należą tego typu stanowiska jak lampownia, sortownia, łaźnia czy wieża szybowa. Do części podziemnej z kolei chodnik czy też ściana. Kopalnie można podzielić przez wzgląd na sposób wydobywania surowca na odkrywkowe, otworowe czy też głębinowe.
Co ciekawe, surowce nie musiały być wydobywane w postaci jakichś grudek. Dla przykładu w dolnośląskiej kopalni złota surowiec wydobywano w formie arsenu, jaki zawierał mikroskopijne drobinki złota.
2018-07-06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.