Gdzie w naszym kraju znajdują się kopalnie, w których stworzono interesujące trasy dla turystów?

Jeżeli planujesz zorganizować swojej rodzinie pamiętne wczasy, może ciekawym pomysłem byłoby pokazanie im świata, który na co dzień jest raczej schowany przed wzrokiem większości osób.


Przedsiębiorstwa
Dziennikarz: Dafi
Na podstawie danych z: Dafi


Chodzi o miejsca, w których górnicy wydobywali przez lata różnorodnego rodzaju materiały, takie jak węgiel, sól czy nawet złoto.


W naszym kraju funkcjonuje dużo zabytkowych kopalni, które spełniają obecnie funkcję żywych muzeów. Jedną z najbardziej znanych jest na pewno kopalnia soli w Wieliczce. Jest w tamtym miejscu obszerna trasa turystyczna, także dla osób z niepełnosprawnością. Znacznie w mniejszym stopniu znana jest otworzona w 1854 r. (i nadal funkcjonująca) kopalnia ropy naftowej. Jeszcze odmienne tego rodzaju miejsca to kopalnia rud ołowiu oraz srebra w Tarnowskich Górach czy też kopalnia uranu będąca we wsi Kletno w województwie dolnośląskim. Tam także jest dostępna podziemna trasa dla turystów. Niezwykle interesujące są również chełmskie podziemia kredowe, gdzie na jednej ze ścian jest przedstawiona wyryta na niej panorama miasta. Jednak tego typu przedsiębiorstwa wydobywcze są tworzone także dzisiaj. Przykładowo ostatnio powstały na Śląsku nowoczesną kopalnię węgla kamiennego.


Kolejne tematy

Stal o jakich symbolach stosuje się do zastosowań używanych w znacznych temperaturach?

rozwiązania
Dziennikarz: Elliott Brown
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Praktycznie w dowolnej dziedzinie gospodarki istnieje podział na różne gromady. Przykładowo przyjmijmy hutnictwo. Tak w motoryzacji istnieją różne rodzaje gumy używanej do produkowania opon, tak pojawiają się różne rodzaje stali z przeznaczeniem do różnorodnych zastosowań.


Aktualnie w wielu miejscach są piaskownie czy też kamieniołomy - to także kopalnie surowców. Są one zbudowane z części nadziemnej oraz podziemnej. Do tej nadziemnej należą tego typu stanowiska jak lampownia, sortownia, łaźnia czy wieża szybowa.

Ta wskazówka spod linku (https://www.effectglass.eu/pl/szyby-przeciwsloneczne/) przypadnie Ci do gustu, gdyż także traktuje o nakreślanym w niniejszym wpisie dylemacie. Co nie mniej istotne, robi to w porywający sposób.

Do części podziemnej z kolei chodnik czy też ściana. Kopalnie można podzielić przez wzgląd na sposób wydobywania surowca na odkrywkowe, otworowe czy też głębinowe.


Co ciekawe, surowce nie musiały być wydobywane w postaci jakichś grudek. Dla przykładu w dolnośląskiej kopalni złota surowiec wydobywano w formie arsenu, jaki zawierał mikroskopijne drobinki złota.
2019-08-07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.