Błąd optymizmu a gry losowe. Czy mamy większe perspektywy wygranej niż inni?

Gdyby tylko wszyscy umieli przeliczać natychmiastowo matematyczne szanse na wygranie w różnych grach! Logicznie rzecz biorąc, nigdy nie zagralibyśmy wówczas w totolotka. Na szczęście dla organizatorów płatnych gier losowych, a przede wszystkim ogromnych loterii, nie umiemy tak dobrze liczyć.


A ponadto nasze rozumowanie jest obarczone błędem poznawczym znanym jako błąd optymizmu.


Kolejne tematy

Pionierskie technologie ułatwiają życie - czyli sukcesy w dziedzinach informatycznych

fotografia - język
Dziennikarz: Marcin Polak
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Branża informatyczna przeżywa swój rozkwit, przez co rozwija się w galopującym tempie. Niemalże każdy specjalista po skończonych studiach kierunkowych w niedługim odstępie czasu znajduje ciekawą i skorelowaną z kwalifikacjami pracę.


Błąd optymizmu został opisany przez uczonych badających, jak trafnie ludzie oceniają swoje szanse na zachorowanie. Okazało się, że ludzie zwykle uważają prawdopodobieństwo zachorowania za mniejsze w swoim przypadku niż u innych. Co to oznacza? Że nawet jeśli zdają sobie sprawę, że mają dokładnie takie same szanse na zachorowanie na raka, czują, że to dotyka raczej innych ludzi.


loteria
Dziennikarz: MBWA PR
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Każda loteria musi opierać się analogicznym myśleniu. Możemy słuchać uczonych i całkowicie wiedzieć, że nasza szansa na sukces równa się jeden do tysiąca, lub i miliarda, ale niemało osób i tak kupi los. Uznając, że te statystyki dotyczą innych, że to prędzej inni będą walczyć z niefartem. Charakteryzujemy się po prostu tym, że zawyżamy prawdopodobieństwo sytuacji pozytywnych, a nie doceniamy perspektyw negatywnych. Zakładamy zatem, że wysyłając los, to my, a nie inni, będziemy mieli farta.


Objawia się w mnóstwie sytuacji życiowych, nie tylko w tym, że w dniu losowania ogromnych nagród mnóstwo osób kupuje kupony lub wysyła SMS-y, by zdobyć majątek. Podobnie jest np.

Czy masz ochotę przeczytać dodatkowe materiały? Jeżeli tak, to zobacz w witrynie (https://www.forsel.pl/) podobne wiadomości dotyczące takiej kwestii - odnośnik jest tu.

przy nabywaniu polis albo w postrzeganiu swojego dziecka. Błąd optymizmu towarzyszy nam więc w wielu sytuacjach, czasem nawet bywa wykorzystywany przez profesjonalistów trudniących się np. marketingiem. Nikt nie musi nikogo okłamywać, slogany reklamowe prezentujące przed nami atrakcyjne możliwości wcale nie oszukują.


Tylko oddanie się błędowi optymizmu sprawia, że kupując kupon zapominamy chwilowo, że możliwość wygrania głównej nagrody jest niewielka i że gra, w której uczestniczymy to tak właściwie wielka loteria.
2023-10-04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.