Jakiego typu właściwości posiada mączka skalna i w jakich miejscach najlepiej ją używać? Jakiego rodzaju składniki w niej są zawarte?

Każdy z ogrodników doskonale to wie, że warto naśladować naturę, żeby najlepiej zarządzać własnym ogrodem. Dzięki temu jesteśmy w stanie liczyć na sukces, czyli zdrowe i prawdziwie pokaźne plony. Używanie mączek skalnych w ogrodzie to świetny sposób na wzbogacenie gleby.


Mączka skalnapowstaje w kamieniołomach jako produkt uboczny w czasie obróbki skał. Mają w sumie takie same właściwości, jak pyły, jakie tworzą się przez rozpuszczenie skał, przez procesy które zachodzą w przyrodzie. Mączki skalne są w stanie powstawać z różnorodnych minerałów, różnią się w ten sposób chemicznym składem, szczególnie zawartością wapnia, potasu oraz magnezu. Każda jednak charakteryzuje się dość dużą zawartością wartościowych mikroelementów, jakie stopniowo zostają przyswajane przez rośliny.

Niniejszy artykuł ma interesujące informacje na prezentowany temat - jeżeli masz chęć uzyskać większą ilość wpisów, to odwiedź stronę trójniki, która opisuje podobne zagadnienia.



kruszywa
Dziennikarz: Mike Boucher
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Mączki skalne to nawozy wolnodziałające, których składniki muszą być początkowo przetworzone przez mikroorganizmy i procesy glebowe. Ich funkcjonowanie jest rzeczywiście ściśle uzależnione od aktywności glebowej. Dla mało zaawansowanego ogrodnika używanie skalnych mączek jest dość pomocne, ponieważ ochrania go od przenawożenia gleby, co dość często ma miejsce w sytuacji wykorzystywania nawozów szybkodziałających. Tego rodzaju mączki mają właściwości przetrzymywania wody i składników mineralnych. Ich regularne zastosowanie przyczynia się do powstawania struktury gruzełkowej w glebie, zwielokrotnia się aktywność mikroorganizmów i procesów glebowych. Najbardziej znaczne właściwości magazynowania wody a także pokarmowych składników posiadają mączki z minerałów ilastych, np. z bentonitu i montmorylonitu. Są polecane dla użyźniania gleb suchych oraz piaszczystych.

Dostępne są także kamienne mączki, jakie powstały z granitu, bazaltu czy skał wulkanicznych, mogą one idealnie wzbogacić glebę w składniki odżywcze. Mączki wytwarzane są także z magnezytu, dzięki dużej zawartości wapnia i magnezu, rekomendowane są do użyźniania gleb kwaśnych. Każda z mączki klasyfikowana jest jako dość cenny dodatek do kompostów a także nawozów płynnych, gdyż mogą zneutralizować niemiłe zapachy. Mączki najbardziej korzystnie nabywać w fachowych sklepach, w tych samych miejscach można kupić inne konieczne materiały, jak kamień naturalny.
2023-03-28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.