Główne elementy, z których składają się domowe oraz przemysłowe instalacje do różnych substancji

Sporo instalacji przemysłowych i domowych wymaga odpowiednich urządzeń do ich przesyłu. Główną rzeczą są różnego rodzaju rury i przewody - w takich przypadkach materiał z jakiego wykonane zostaną w dużym stopniu będzie zależeć od rodzaju substancji do przesyłania.

arapneumatik, siłowniki
Do zwykłej wody stosuje się rury zrobione ze stali, miedzi lub plastiku, w przypadku gazu także to najczęściej będzie stal (ANER STAL Sp.z o.o. Sp.K.), a na przykład przy żrących substancjach specjalne odmiany kwasoodpornych stali. Rury są tylko jednym z z elementów instalacji, poza tym niezbędne także będą inne części do ich połączenia i sterowania przepływem. W związku z tym że rury rzadko kiedy ciągnie się prosto, to niezbędne będzie zastosowanie odpowiednich kolanek, dzięki którym można zmienić kierunek instalacji.

Kolejne tematy

Instalacje pneumatyczne powinny pracować bezawaryjnie

rury
Dziennikarz: Picturepest
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Spora część urządzeń działa już bez ludzkiego czynnika, bo w większości kierują nimi maszyny, które posiadają zaprogramowane dokładnie, gdy co powinny zrobić. Dlatego również coraz częściej okazuje się, że instalacje pneumatyczne, funkcjonują idealnie, a używanie z nich zapewnia ciągłą pracę różnorakich urządzeń, z minimalnym prawdopodobieństwem, że przyjdzie do niepożądanej usterki. Co więcej takie instalacje stosowane są nie tylko przy maszynach przemysłowych, lecz też w wozach, czy w niektórych sprzętach, które posiadamy w mieszkaniu, więc tak rzeczywiście każdy z nas z nich wykorzystuje, choć być może nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę.


Często używane są także rozgałęzienia i kolanka, dzięki nim da się rozdzielać przepływ substancji na kilka obiegów. Oczywiście wszystkie te elementy, podobnie jak rury, muszą także nadawać się do substancji, jakie daną instalacją będą przesyłane.

Kolejną grupą elementów stosowanych w układach armatury są urządzenia które kontrolują przepływ. Zaliczyć do nich można przede wszystkim różnego rodzaju zawory i przepustnice, jakie montuje się w odpowiednich miejscach w instalacji. Najczęściej spotykany zawór do armatury (sprawdź ofertę) ma za zadanie regulować przepływ gazu albo cieczy przez fragment instalacji. Da się go skręcić całkowicie, i wówczas przepływu wcale nie będzie, albo trochę odkręcić, tym samym regulując ilość przepływającej substancji. Zawory występują przeważnie w dwóch podstawowych wersjach, to znaczy tłokowej i kulowej, ale w pewnych przypadkach używa się również innych odmian. Podobną rolę pełni w układach instalacji przepustnica, posiadaj ona jednak trochę większe możliwości od typowego zaworu. Przepustnice są wyposażone dodatkowo w układy sterujące, przez co można je wpiąć w system sterowania i automatycznie zarządzać ich funkcjonowaniem. Dlatego też raczej wykorzystuje się w instalacjach przemysłowych, pneumatycznych, w domowych są jednak rzadziej spotykane.
2018-08-29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.