Jaki opał wybrać?

Kamienny węgiel jest cały czas jednym z najpopularniejszych surowców używanych w Polsce do wygenerowania ciepła w domowych warunkach. Eksploatatorzy instalacji cieplnych opalanych czarnym złotem przed każdym sezonem grzewczym stają przed dylematem: jaki węgiel kupić? Kamienny czy brunatny? Ekogroszek czy miał ? Wysokokaloryczny ale droższy, czy może gorszej próby lecz tańszy?

kominek
Dziennikarz: Josh Sherrill
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Pierwszym pytaniem na jakie należy odpowiedzieć będzie dobór rodzaju węgla. Zdecydowanie najmniej polecanym materiałem jest węgiel brunatny, posiadający niską wartość opałową i dużą zawartość wody. Nie warto skusić się na niższą cenę, jako że niska wartość opałowa - poza zmniejszoną ilością wygenerowanego ciepła - zmusi również użytkownika do częstszego oczyszczania instalacji z nagromadzającego się popiołu.

W propozycjach hurtowników najczęściej dostępny bywa węgiel w trzech postaciach: miał, ekogroszek i flot. Najgorszym wyjściem może być flot, a więc węgiel wrocław w formie drobniutkiego proszku o konsystencji mąki, wyprzedawany w brykietach albo jako towar sypki - poznaj przykłady. Ma on bardzo niską wartość opałową, zaś jego użytkowanie jest trochę kłopotliwe. Trochę dogodniejszym wyjściem będzie miał, który to powinien posiadać spoistość żwiru. Dobrym wyjściem jest zakup węgla w formie ekogroszku czyli odsiarczonego węgla kamiennego pod postacią ziaren w formacie od 5 do 25mm.

Decydując się na węgiel (szerzej tu: https://www/energobielsk.pl/sklep) wrocław zazwyczaj mamy do wyboru parę rodzai materiału. Najpopularniejsze dla domowych palenisk to te oznakowane numerami 31 i 32. Wariant 31 spala się w najbardziej czysty sposób, jednak ma nieco niższą wartość opałową od rodzaju 32, jaki cechuje się również występowaniem małego spiekania, a więc sklejaniu się węgla.


Kolejne tematy

Czym jest proces technologii pasz? Jak są przygotowane są pasze, by spełniały swoje przeznaczenie? Jak prezentuje się całkowity proces?

rolnictwo
Dziennikarz: Kathy Zinn
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Technologia pasz jest specyficznym procesem, do którego stosowane są specjalistyczne, najwyższej jakości sprzęty. Za ich sprawą można wytwarzać produkty, jakie stanowią całościowe systemy żywieniowe dla drobiu, bydła oraz trzody chlewnej. Tak powstające pasze są cenione i wybierane przez wiele osób.

Drewno kominkowe wrocław jest kolejnym z głównych surowców używanych jako opał nie jedynie w paleniskach ale również w kotłach grzewczych - link. Drewno spalane w kotle bądź kominku mimo mniejszej wartości opałowej aniżeli czarne złoto, jest opałem lubianym przez eksploatatorów, albowiem dym powstały w toku palenia jest zdecydowanie mniej uciążliwy. Wartość opałowa drewna jest uzależniona głównie od wilgotności surowca. Ważne ażeby drewno przed procesem spalania zostało należycie przesuszone, albowiem wzrost wilgoci do ok. 30% powoduje spadek wartości opałowej o 9%.
2017-12-29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.