Jaki opał wybrać?

Kamienny węgiel jest cały czas jednym z najpopularniejszych surowców używanych w Polsce do wygenerowania ciepła w domowych warunkach. Eksploatatorzy instalacji cieplnych opalanych czarnym złotem przed każdym sezonem grzewczym stają przed dylematem: jaki węgiel kupić? Kamienny czy brunatny? Ekogroszek czy miał ? Wysokokaloryczny ale droższy, czy może gorszej próby lecz tańszy?

kominek
Dziennikarz: Josh Sherrill
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Pierwszym pytaniem na jakie należy odpowiedzieć będzie dobór rodzaju węgla. Zdecydowanie najmniej polecanym materiałem jest węgiel brunatny, posiadający niską wartość opałową i dużą zawartość wody. Nie warto skusić się na niższą cenę, jako że niska wartość opałowa - poza zmniejszoną ilością wygenerowanego ciepła - zmusi również użytkownika do częstszego oczyszczania instalacji z nagromadzającego się popiołu.

W propozycjach hurtowników najczęściej dostępny bywa węgiel w trzech postaciach: miał, ekogroszek i flot. Najgorszym wyjściem może być flot, a więc węgiel wrocław w formie drobniutkiego proszku o konsystencji mąki, wyprzedawany w brykietach albo jako towar sypki - poznaj przykłady. Ma on bardzo niską wartość opałową, zaś jego użytkowanie jest trochę kłopotliwe. Trochę dogodniejszym wyjściem będzie miał, który to powinien posiadać spoistość żwiru. Dobrym wyjściem jest zakup węgla w formie ekogroszku czyli odsiarczonego węgla kamiennego pod postacią ziaren w formacie od 5 do 25mm.

Decydując się na węgiel (szerzej tu: https://www/energobielsk.pl/sklep) wrocław zazwyczaj mamy do wyboru parę rodzai materiału. Najpopularniejsze dla domowych palenisk to te oznakowane numerami 31 i 32. Wariant 31 spala się w najbardziej czysty sposób, jednak ma nieco niższą wartość opałową od rodzaju 32, jaki cechuje się również występowaniem małego spiekania, a więc sklejaniu się węgla.


Kolejne tematy

Różne oblicza metali - dawniej i dziś

stalowe pręty
Dziennikarz: Dāvis Mosāns
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Zaczątki drogi do wykorzystywania metalu przez ludzi datuje się na lata 3400 p.n.e, otwierający epokę brązu. Poprzedzająca ją era kamienia charakteryzowała się jak sama nazwa podpowiada używaniem prostych narzędzi z kamienia.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.