Jaki opał wybrać?

Kamienny węgiel jest cały czas jednym z najpopularniejszych surowców używanych w Polsce do wygenerowania ciepła w domowych warunkach. Eksploatatorzy instalacji cieplnych opalanych czarnym złotem przed każdym sezonem grzewczym stają przed dylematem: jaki węgiel kupić? Kamienny czy brunatny? Ekogroszek czy miał ? Wysokokaloryczny ale droższy, czy może gorszej próby lecz tańszy?

kominek
Dziennikarz: Josh Sherrill
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Pierwszym pytaniem na jakie należy odpowiedzieć będzie dobór rodzaju węgla. Zdecydowanie najmniej polecanym materiałem jest węgiel brunatny, posiadający niską wartość opałową i dużą zawartość wody. Nie warto skusić się na niższą cenę, jako że niska wartość opałowa - poza zmniejszoną ilością wygenerowanego ciepła - zmusi również użytkownika do częstszego oczyszczania instalacji z nagromadzającego się popiołu.

Kolejne tematy

Blacha ogólnie wykorzystywana w wielu sektorach przemysłu

Półka z kosmetykami do włosów
Dziennikarz: Sten Dueland
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Blacha nierdzewna jest powszechnie wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, lub handlu. Jej szczególna popularność wywołana jest cechami nierdzewnymi, szansą wykorzystywania w agresywnym środowisku i odpornością na wielkie temperatury.


Stosowny rodzaj blach pozwala na optymalne obniżanie zużytkowania wyposażenia i maszyn, skracając okres przestoju w warsztacie, a przez to zmniejszając straty.


W propozycjach hurtowników najczęściej dostępny bywa węgiel w trzech postaciach: miał, ekogroszek i flot. Najgorszym wyjściem może być flot, a więc węgiel wrocław w formie drobniutkiego proszku o konsystencji mąki, wyprzedawany w brykietach albo jako towar sypki - poznaj przykłady. Ma on bardzo niską wartość opałową, zaś jego użytkowanie jest trochę kłopotliwe. Trochę dogodniejszym wyjściem będzie miał, który to powinien posiadać spoistość żwiru. Dobrym wyjściem jest zakup węgla w formie ekogroszku czyli odsiarczonego węgla kamiennego pod postacią ziaren w formacie od 5 do 25mm.

Decydując się na węgiel wrocław zazwyczaj mamy do wyboru parę rodzai materiału. Najpopularniejsze dla domowych palenisk to te oznakowane numerami 31 i 32. Wariant 31 spala się w najbardziej czysty sposób, jednak ma nieco niższą wartość opałową od rodzaju 32, jaki cechuje się również występowaniem małego spiekania, a więc sklejaniu się węgla.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.