kruszywo do betonu, kruszywo drogowe

Kruszywa można podzielić na kruszywo pochodzenia naturalnego, jakie jest pochodzenia mineralnego, a poza obróbką mechaniczną nie zostało poddane żadnej innej obróbce. Inny gatunek to kruszywo sztuczne. Jest pochodzenia mineralnego, uzyskane w wyniku postępowania przemysłowego włączającego obróbkę termiczną, albo inną.


Następne to kruszywo z recyklingu. Powstaje w wyniku modyfikacji nieorganicznego artykułu wykorzystywanego wcześniej w budownictwie. Kruszywa budowlane są to sypkie półprodukty budowlane które wchodzą w zawartość zapraw i betonów, materiałów budowlanych, bitumicznych.


kopalnia
Dziennikarz: Lock the Gate Alliance
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Piach i żwir stanowią sypką, przestrzenną budowę, której pusta powierzchnia powinna być tak szczelnie zapełniona zaczynem cementowym jak to możliwe. Kruszywa do betonu tworzą około 80% masy betonu. Maksymalne użycie kruszywa co do jego wymiaru i jakości podwyższa jakość betonu. Do betonu zwykłego wykorzystywane są kruszywa pochodzenia skalnego, które w wytwórniach są uzdatniane przez drobienie, przesiewanie, mieszanie i płukanie. W podobnym procesie powstaje mączka wapienna. Kruszywo do betonu jest odpowiednie, jeżeli nie ma znaczenia na utwardzanie cementu, ma dostatecznie dobrą przyczepność do twardego zaczynu cementowego i nie naraża stabilności betonu na ryzyko.


Tłuczeń to także gatunek kruszywa naturalnego drobionego ze skały. Są to kruszywa drogowe, które cechuje szorstka powierzchnia postacią zbliżone są do ostrosłupa, lub sześcianu.Używany do produkcji betonów, oraz do powierzchni drogowych i kolejowych.


Kolejne tematy

Rolnictwo, tak jak każda jedna inna gałaź produkcji niesłychanie ewaluowało w ostatnich czasach

Kosiarki traktorowej
Dziennikarz: Honda
Na podstawie danych z: Honda
Rolnicy nie dosyć, że bywają lepiej wyposażeni w maszyny aniżeli jeszcze kilkanaście lat wstecz, to i przy okazji dokładają coraz większej staranności, aby ich maszyny pozostawały odpowiednio zabezpieczone przed szkodliwymi zjawiskami pogodowymi.


Żwir to gatunek kruszywa pokroju morskiego, rzecznego, jeziornego. Żwir kopalny występuje niemal w całym kraju. W sporych wielkościach natomiast przeważnie na północy Polski. Popularne są przeróżne zakłady przetwórcze jak takie jak np. zakład obróbki kamienia. Dostatnia w żwiry jest także rzeka Wisła. W Kraju zdobywany z wydobycia na żwirowniach i pogłębiania rzek. Na zachodzie Europy nagminne jest wydobywanie żwiru z morza.


Żwir stosowany jest jako komponent betonów towarowych, oraz jako materiał do podbudowy dróg a także jako wsad do mas bitumicznych, dodatkowo czasem powierzchni. Kruszywa do betonu jako materiał sypki pochodzenia organicznego, albo mineralnego, użytkowany jest głównie do wytwórczości zapraw budowlanych i betonów także do budowy dróg.
2023-01-24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.