Wycena firmy jako procedura pożądana w wielu przypadkach

Wartość przedsiębiorstwa można oceniać w różny sposób, a kluczową kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę dokonując wyboru procedur wyceny jest jej cel. Wycena spółki przydatna jest w wielu przypadkach, przede wszystkim wtenczas, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, albo jej udziałów, względnie pozyskiwania inwestora. Jej solidne wykonanie dopomaga w zrealizowaniu lepszych warunków transakcji, w czasie negocjacji pozwala bowiem oprzeć się na faktach, a nie na intuicyjnych przeczuciach i emocjach.

Kalkulator
Dziennikarz: Jacob Edward
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Wycena firmy jest typowym działaniem w trakcie realizowania zmian konstrukcji prawnych przedsiębiorstw. Różnego rodzaju wycen dokonuje się też przy okazji sporządzania skonsolidowanych raportów finansowych do wyznaczenia wartości godziwej aktywów. Wycena jest w stanie być również fragmentem zabezpieczeń udostępnianego przez bank kredytu. Istnieją też sytuacje, w których utworzenie wyceny jednostki jest wymagane przez prawo, np. prywatyzacja, transformacja prawych rodzajów aktywności podmiotów gospodarczych, fuzje, przejęcia, rozdziały spółek.

Ocena jednostki to wielopłaszczyznowy przebieg, który jest w stanie przedstawić rzeczywistą wartość firmy tylko wtenczas, gdy zostanie umiejętnie przeprowadzony. Kompleksowa wycena firmy może odbywać się metodą dochodową. Bazą do dokonania owej oceny są przewidywania finansowe na okres 3-5 lat. Wartość rynkowa funduszy własnych wyliczana jest na podstawie wartości obecnej przyszłych transferów pieniężnych, wyzwalanych przez spółkę, przy domniemaniu dalszego prowadzenia działalności operacyjnej.


Kolejne tematy

Urządzenia stosowane na co dzień w przemyśle? Do jakich rzeczy służy granulator? Do czego jest wykorzystywany?

Maszyna do szycia
Na podstawie danych z: http://noelka1.blox.pl/
W przemyśle wykorzystuje się wiele urządzeń, które nie są spotykane na co dzień. Niektóre są celowo konstruowane dla określonych zadań czy firmy. Inne programować można tak, aby robiły określone rzeczy.
Zakres realizowanych prac tą metodą obejmuje przegląd i ewentualną ocenę prognoz płatniczych firmy, wyliczenie wolnych transferów pieniężnych do firmy, kalkulacji stopy dyskonta, obliczenie ceny rynkowej finansów własnych.

Wycena firmy może się także odbywać metodą komparatywną. Polega ona na ocenieniu wartości firmy przez porównanie podmiotu do grupy spółek porównywalnych za pomocą ustalonych współczynników. Procedura porównawcza jest względnie szybka, jednak na solidności jej wyniku waży należyty wybór grupy komparatywnej, jaki ze względu na wymiar rynku publicznego w Polsce nie jest łatwy, a często wręcz niewykonalny.
2019-06-06
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.