Dobre Praktyki Produkcyjne, czyli w jaki sposób powinien biec odpowiedni proces przygotowywania produktu

W zgodzie z przepisami prawnymi naszego kraju i Unii, punkty te powinny obowiązywać w sektorze farmacji, spożywczym oraz kosmetycznym. Gdzie możemy się z nimi bliżej zapoznać?


produkcja
Dziennikarz: Emily Mathews
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
GMP, czyli Dobre Praktyki Produkcyjne, to zespół ścisłych przepisów odnoszących się do całego toku produkcji, od gromadzenia surowców, aż po magazynowanie i dystrybucję - sprawdź szczegoły. Drobiazgowa kontrola gwarantuje najwyższą klasę towarów oraz ich tożsamość, bez względu na datę produkcji. To także zapewnienie bezpieczeństwa dla konsumentów – towary nie powinny zostać zanieczyszczone obcymi czynnikami.

System GMP proponuje więc wykaz reguł, które mają ujednolicić proces wytwarzania danegoproduktu i chronić go od wszelkich niepożądanych zdarzeń.

Jeśli zainteresował Cię opisywany artykuł, zobacz dodatkowo ten link. To bez dwóch zdań świetna strona (https://www.autazbelgii.pl/flota/), na której znajdziesz inne tego typu informacje.

Reguły obowiązują w kontekście obsługi, wszystkich pomieszczeń i surowców, całego procesu produkcji, efektu końcowego, gromadzenia, zarządzania resztkami, reguł postępowania w wypadku reklamacji oraz procedur kontroli. Zasady GMP są obligatoryjne w branży farmaceutycznej – na podstawie decyzji Ministra Zdrowia z 2008 roku.


przemysł
Dziennikarz: USFWS Mountain-Prairie
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Prawo unijne narzuca dodatkowo ten obowiązek na branżę spożywczą i kosmetyczną. Aby całkowicie przyswoić sobie reguły systemu Dobrych Praktyk Produkcyjnych, warto udać się na szkolenie z tego obszaru. Szczególnie zalecane jest osobom, które zajmują się precyzowaniem precyzyjnych norm, wcielaniem ich w życie a następnie ewaluacją. Szkolenia z omawianego zakresu zazwyczaj składają się z sekcji wykładowej i ćwiczeniowej. Ich ukończenie to między innymi pierwszy krok w konstruowaniu kwalifikacji audytorskich w branżach farmaceutycznych, kosmetycznych i spożywczych.

Szkolenia z dziedziny GMP prowadzone są przede wszystkim przez firmy doradzające i trenerskie, ale również te proponujące usługi w dziedzinie i nadawania certyfikatów. Szczegółowe informacje z zakresu harmonogramu i dat poszczególnych kursów znajdziemy na witrynach internetowych przedsiębiorstw tego rodzaju. Warto się na nie zdecydować, nie tylko wówczas, gdy chcemy zawodowo zajmować się ewaluacją.
2022-12-09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.