Na czym polega system techniki liniowej? Jakie rządzą tu zasady? Co o tym wiadomo?

Czy wiesz co to jest technika liniowa? Żeby to zagadnienie zrozumieć należy zgłębić każdy z jej elementów. Jest to system precyzyjnych przemieszczeń wzdłużnych, które realizowane są poprzez szyny, wózki oraz łożyska liniowe. W tej procedurze biorą udział także wałki. Całość natomiast na co dzień opisywana jest jako technika liniowa. W tych nowocześniejszych technologiach konstrukcje maszyn i urządzeń oparte na tej technologi są robione przez prowadnice oraz wózki liniowe.


pomieszczenie przemysłowe
Dziennikarz: Steve Jurvetson
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Stanowią one ten wspomniany system powyższych przemieszczeń liniowych. Technika (więcej informacji) liniowa to szereg rzeczy, które umożliwiają przemieszczanie się elementów dzięki wykorzystaniu przesuwu tocznego przy niezbyt dużym współczynniku tarcia (więcej o technice linowej). Gdy przeanalizujemy ten system pojmiemy dobrze, na czym to polega. Prowadnica - https://www.arapneumatik.pl/p-114-prowadnica-aluminiowa-dzielona-pneumatyczna-do-napedow-gdl-fe-hoerbiger-parker-origa - liniowa składa się z wózka tłocznego jak i szyny profilowej. Kulki do łożyska natomiast znajdują się pomiędzy szyną profilową a wózkiem tłocznym powodują łatwy oraz płynny ruch.

Łatwą instalację na prowadnicy zapewnia osadzenie kulek w ciągłym systemie obiegowym wózka. Uszczelki oraz zaślepki ochraniają wózek od zanieczyszczeń. Łożyska liniowe można podzielić na trzy typy, to znaczy otwarte, zamknięte i regulowane. Te drugie są bardziej znane w powyższej technice ruchu liniowego. Produkowane są w dwóch standardach wymiarowych: europejskim i japońskim. Otwarte łożyska liniowe posiadają dość duże nacięcie , które umożliwia pracę na wałku z podporami. Zewnętrzny płaszcz zrobiony jest ze stali łożyskowej, natomiast koszyk z plastiku. Mają one obustronne rodzaje uszczelnienia.


Łożyska liniowe z kołnierzem dają możliwość prosto założyć je w ruchomej części maszyny. Przez co mniejsze są gabaryty, co ma wpływ na sztywność konstrukcji. Natomiast łożyska liniowe w obudowach dają sporą siłę nośną zespołu. Mają japoński, czyli standardowy rozmiar (sprawdź przykłady). Plusami takich łożysk obudowanych są prosty montaż, lepsza szybkość jak i udźwig oraz mała cena. Dużo branż już wie, iż powyższa technika jest ogromnie pomocna na co dzień. Używają jej cały czas w swoich firmach.
2022-06-22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.