Informacje o badaniach wytrzymałości materiałów

Wytrzymałość materiału jest jego mechaniczną cechą, wyznaczającą zdolność materiału do stawiania oporu siłom zewnętrznym, które sprawiają krótkotrwałe czy też stałe jego odkształcenia, a nieraz zniszczenie. Siły działające na tworzywo mogą występować jako obciążenie statyczne - wzrastające powoli i równomiernie w jednym kierunku działania siły jak również jako obciążenia dynamiczne, funkcjonujące jednorazowo jednakże z prędką zmianą strony i wartości działania siły.


laboratorium
Dziennikarz: Mackenzie Cowell
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Aby wyznaczyć gruntowne właściwości skały, praktykuje się badania wytrzymałościowe, jakie mają za zadanie wyszczególniać moc danego artykułu. Zmiany wymiarów lub kształtów półproduktu zwą się odkształceniami. Mogą one mieć charakter odkształceń sprężystych, zanikających po minięciu działania siły, lub urządzenia do produkcji pelletu zniekształceń stałych, pozostałych po ustaniu działania siły. Opór stawiany przez materiał w wyniku funkcjonowania sił zewnętrznych zwie się naprężeniem.

Badania wytrzymałościowe artykułów praktykuje się wykorzystując sporo różnorodnych metod. Wypływa to z potrzeby stwierdzenia wielkości charakteryzujących zachowanie się artykułu oddawanego różnym rodzajom obciążenia, jak: elastyczność,
badania
Dziennikarz: http://www.sxc.hu
Na podstawie danych z: http://www.sxc.hu
ściskanie, zaginanie, zawijanie czy ścinanie, a także poniektórym ich kombinacjom.


Wielorakie warunki pracy półproduktów (zwłaszcza materiałów konstrukcyjnych) wymuszają ponadto przymus prowadzenia badań przy obciążeniach cyklicznych, wykorzystywania różnych szybkości obciążenia, a dla uwzględnienia wpływu temperatury otoczenia - wykonywania prób w temperaturach odmiennych od temperatury otoczenia, co pierwszorzędnie powiększa liczbę prawdopodobnych odmian.

Do procesu jakim są badania wytrzymałościowe wykorzystuje się próbki materiałów, jakich postać, kształt i wielkość są znormalizowane. Próbki te bez względu od wariantu badań przygotowuje się według sprecyzowanych norm. Dotyczą one zarówno trybu przygotowania próbek źródłowych (przykładowo z drewna kolistego lub tarcicy), jak i sposobu przygotowania próbek laboratoryjnych do konkretnych badań.

Testy mechanicznej wartości materiału wykonuje się na maszynach probierczych przeróżnych konstrukcji. W większości wypadków stosuje się maszyny wszechstronne, na których można pełnić wielorakie badania wytrzymałościowe przy zastosowaniu odpowiednich próbek laboratoryjnych. Tego typu procesy wykorzystywane są tak samo w laboratoriach jak i na szkołach , w celach naukowych.
2022-02-05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.