Co to jest obróbka cieplna? Co na ten temat nam wiadomo oraz jakie istnieją rodzaje? Jak powinno się prawidłowo ją wykonywać?

Jak tworzy się wyroby z metalu? Idea wytwarzania tego typu wyrobów polega na robieniu odlewów o pożądanym kształcie oraz wielkości. Takie rezultaty możemy otrzymać dzięki odlewnictwu.

Termoobróbka
Dziennikarz: Associated Fabrication
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Odlewnictwo polega na doprowadzeniu surowca do stanu płynnego, a następnie wypełnieniu nim wcześniej zrobionej formy do odlewu Przy okazji wyżej opisanego zagadnienia warto znać też pokrewne pojęcia, takie jak obróbka cieplna. Polega ona na poddaniu materiału odpowiednim zabiegom cieplnym, wpływają one na przemianę struktury stopu. Prowadzi to następnie do nadania im pożądanych cech mechanicznych i fizycznych. Na takie proces składa się kilka działań. Robi się je w sposób ciągły, składa się na nie ogrzewanie, wygrzewanie oraz chłodzenie. Obróbka cieplnaObróbka cieplna (zobacz obróbka cieplna)any własności surowców metalowych pod wpływem temperatury.

Kolejne tematy

Jakie wyroby wytwarzają tego typu firmy jak odlewnie?

panorama - Auto
Dziennikarz: JOHN LLOYD
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Technika odlewania polega na tworzeniu wyrobów o niezwykle konkretnych formach i właściwościach w skutek wypełniania gotowych uprzednio form metalem w postaci ciekłej.


części układu wlewowego zazwyczaj są odcinane, a w następnej kolejności ponownie przetapiane.


Najbardziej znana metoda obróbki cieplnej to wyżarzanie (odlewanie metali kolorowych - ALWRO). Jest to zabieg, który polega na nagrzaniu metalu do właściwej temperatury, aby później utrzymać go w tych warunkach i wystudzić do temperatury otoczenia. Wyżarzanie wykorzystuje się do rozmiękczenia surowca przed rozciąganiem na zimno, lecz także do usunięcia naprężeń w materiale. Znamy kilka metod wyżarzania. Innym rodzajem jest hartowanie metalu. By to zrobić nagrzewamy surowiec, ogrzewamy go w temperaturze większej od granicy zmiany, następnie zaś ochładzamy. Sporym plusem hartowania jest zwiększenie wytrzymałości częścią, które są najbardziej obciążone. To sprawia, iż zyskują odporność na dużą temperaturę, co w konsekwencji powoduje, że są bardziej mocne na uszkodzenia mechaniczne. Takie hartowane materiały są też mniej ciężkie, a przy tym mają większą wytrzymałość na częstą eksploatacje.

Maszyny odlewnicze
Dziennikarz: Paul VanDerWerf
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Inną metodą jest odpuszczanie. Polega to na tym, że podgrzewamy wcześniej zahartowaną stal do temperatury 150-700 stopni Celsjusza, a potem wychładzamy ją w odpowiednim czasie do temperatury otoczenia.

Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe materiały na opisywany wątek, to sprawdź proponowane www, które posiadają też dane na podnoszone zagadnienie - wejdź więc tutaj.

Konsekwencją odpuszczania jest pozbycie się kruchości oraz naprężenia występującego w materiale. Natomiast, jeżeli chcemy zwiększyć elastyczność materiału przy jednoczesnym zmniejszeniu wytrzymałości, powinniśmy zastosować przesycanie. Jest to podgrzanie do temperatury, która jest wyższa od temperatury granicznej dla naszego drugiego składnika.
2019-09-14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.