Czym jest właściwie jest żeliwo i w jakich obszarach służy? W jaki sposób jest wytwarzane żeliwo, gdzie można je stosować?

Czym jest żeliwo, do czego służy i jakie cechy są dla niego charakterystyczne? Mianem żeliwa określamy wysokowęglowy stop żelaza z węglem. Przeważnie zawiera także krzem, fosfor, mangan i siarkę. Węgiel występuje od 2 do ponad 4 procent, lecz rodzaj węgla zależy od jego składu chemicznego i szybkości chłodzenia. Co jeszcze na ten temat trzeba wiedzieć?


Rodzaj węgla zależy także od powolnego chłodzenia, ponieważ wtedy następuje wydzielenie się grafitu. Jednocześnie, dodatki stopowe mają pewny wpływ na cały proces. chcąc analizować żeliwo zgodnie z przyjętymi normami to można je zdefiniować jako tworzywo, w którym najważniejszym składnikiem jest żelazo.

Zaintrygował Cię prezentowany tu post? Jeśli tak, warto zobaczyć także (https://www.pillowplate.pl/) pozostałe wartościowe artykuły, gdyż one także są godne uwagi!

Zawarty w żeliwie krzem wpływa na możliwość modyfikacji grafitu, a także na proces grafityzacji. W modyfikacjachto właśnie on dodawany jest w postaci stopu, do ciekłego żeliwa.

Żeliwo. odlewnia żeliwa
Dziennikarz: http://www.sxc.hu
Na podstawie danych z: http://www.sxc.hu
Oddziałuje to na zarodkowanie grafitu, dzięki czemu płatki grafitu odznaczają się bardziej równomiernym rozmieszczenie, a jednocześnie są drobniejsze. Warto też wspomnieć o manganie, jego podobieństwo do węgla jest bowiem większe niż żelaza. Mangan uniemożliwia grafityzację, a także bez problemu wiąże się z siarką,usuwając jednocześnie jej negatywny wpływ na żeliwo. Siarka bowiem jest szkodliwą domieszką. Wpływa na pogorszenie właściwości odlewniczych żeliwa. Fosfor obecny jest w ilościach od 0,2 do około 2 procent. Niewiele wnosi do procesu, lecz jest w stanie wytworzyć tak zwany steadyt (eutektykę fosforową).Jej cechy charakterystyczne to niska temperatura topnienia i duża twardość.

W jaki sposób otrzymuje się żeliwo? Najlepiej przez przetapianie surówki z elementami złomu stalowego albo żeliwnego w specjalnych piecach, które których potoczna nazwa to żeliwiaki (zobacz: ). Taki uzyskany materiał wykorzystuje się do wykonania odlewów. Gdy zastygną już wyroby odlewnicze, które uzyskujemy w odlewni żeliwa, powinniśmy poddać szlifowaniu. Wyeliminuje to ostre krawędzie czy pozostałości formy odlewniczej. W odlewni dokonujemy także procesu sezonowania. Wpływa to na zmniejszenie wewnętrznych naprężeń, jakie są w stanie wpłynąć negatywnie na cały wyrób - odlewnie żeliodlewnie (zobacz odlewy z brązu)ć je w postaci uszkodzeń i odkształceń.
2022-06-02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.