Na jakiej zasadzie funkcjonują siłowniki elektromechaniczne? Co powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Siłownik elektromechaniczny tak naprawdę nie ma skomplikowanej budowy – zbudowany jest z silnika i przekładni, jaka zamienia ruch obrotowy wirnika na ruch liniowy tłoka. By można było zyskiwać znaczne siły na końcówce tłoka, bardzo często wykorzystywane są przekładnie wielostopniowe.

Siłowniki elektromechaniczne są różne w budowie od rodzajów pneumatycznych oraz hydraulicznych. Trzeba przyznać, że różnice są znaczące. Nie napędza ich bowiem powietrze sprężone lub olej tłoczony pompą, ale energia elektryczna, co powoduje, iż sterowanie i obsługa takiego siłownika jest łatwiejsza oraz bardziej tania. Nie trzeba więc się bać nieszczelności, jaka mogłaby się pojawiać w układzie zasilania siłownika. Tego typu nieszczelności mogą odpowiadać za zminimalizowanie siły działania siłownika lub ubytek czynnika napędowego – powietrza lub oleju. Żeby dowiedzieć się więcej zobacz serwomotory elektryczne.

Nie trzeba wymieniać drogich pomp albo sprężarek, jakie oczywiście dość naturalnie ulegają zużyciu. Instalacja, jaka steruje siłownikiem elektrycznym jest o wiele mniej skomplikowana, a to sprawia, że jest też tańsza oraz bardziej prosta w montażu. Jak działa tego rodzaju siłownik? Jego zasada działania jest mało skomplikowana. Silnik elektryczny (zobacz remont silnika elektrycznego) przy wsparciu przekładni obraca śrubą napędową, po której przesuwa się nakrętka. Do nakrętki umocowany jest tłok.

Pamiętaj o tym, że można przeglądnąć następne ciekawe wątki - należy tylko na danej stronie (http://arapneumatik.pl/k-212-wakuometry) wejść w podany link.

Ruch nakrętki po śrubie gwarantuje ruch całego tłoka.


Kolejne tematy

Oświetlenie LED dla przemysłu - krótkotrwała moda czy okazja na spore oszczędności. Hasłowe omówienie

oświetlenie LED
Dziennikarz: Guilhem Vellut
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Gospodarni posiadacze prywatnych domów piętrowych świetnie wiedzą, jak oszczędzać. Zresztą dziś tego typu przedsięwzięcia są nadzwyczaj proste w realizacji, nawet jeżeli pan domu kompletnie nie interesuje się nowinkami technicznymi. Na ekonomicznych, a przy okazji ekologicznych rozwiązaniach zależy także właścicielom fabryk, czyli ogólniej producentom, jak również przedsiębiorczym menedżerom małych bądź olbrzymich magazynów.

Profesjonalne serwomotory
Dzięki takiej budowie siłownik jest w stanie utrzymać założony na niego ciężar również w takiej sytuacji, gdy odłączone jest od niego zasilanie. Kilkustopniowa przekładnia, a szczególnie śruba napędowa oraz nakrętka powodują, iż układ jakby sam się hamuje, co znaczy, iż nie można wcisnąć lub wyciągnąć tłoka, jak nie funkcjonuje silnik.

Wiadomym jest, że gdy na siłownik postawimy zbytnio wielki ciężar to może się to zmienić, a to dlatego, że siłownik ulegnie uszkodzeniu. Są różne modele siłowników, np. niektóre mogą mieć wbudowane wyłączniki krańcowe jakie są ukryte wewnątrz silnika, których sygnał nie wyprowadza się z siłownika do układu sterującego. W tej ewentualności to one odłączają napięcie od silnika w określonym kierunku. Ruch tłoka w innym kierunku będzie dopiero wykonany, jak ulegnie zmianie polaryzacja napięcia zasilania siłownika.Dużo szczegółów znajdziesz na stronie Siłowniki Elektryczne.
2021-05-08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.