Wiadomości w temacie praw autorskich wielokrotnie są konieczne zarówno w życiu zawodowym, jak i w życiu prywatnym

Zaczynając wypowiedź na temat praw autorskich, w pierwszej kolejności koniecznym jest zadać sobie pytanie, co to są prawa autorskie? Z wyrażeniem takim stykamy się niejednokrotnie, nie zawsze natomiast dokładnie wiemy, co ono znaczy. Przede wszystkim powinno się mieć na uwadze iż jest to sformułowanie prawnicze, jak zwykle więc w takim wypadku należy go rozumieć nieco szczególnie, czyli zgodnie z literą prawa. Znaczą one zatem całość praw, które przysługują autorowi danego utworu.
Pracownik
Dziennikarz: Petras Gagilas
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Występuje również inne wyjaśnienie wzmiankowanego pojęcia - w tym przypadku jest to zespół norm prawa, które wchodzą w skład prawa własności intelektualnej. Wymienione prawa uprawniają autora do podejmowania decyzji co do danego dzieła jak także do uzyskiwania z niego korzyści finansowych. Uogólniając dzielą się one na prawa majątkowe i osobiste. Do tych pierwszych należy przykładowo uprawnienie do oznakowywania tworu nazwiskiem czy pseudonimem twórcy, czy niezmieniania treści dzieła. Prawa majątkowe to monopol do rozporządzania dziełem, podlegający dla przykładu na sprzedaży. Jest on limitowany czasowo. Generalnie więc to właśnie oznaczają prawa autorskie. Ochrona wspomnianych praw jest szczególnie istotna.

Kolejne tematy

Serwis Stihl w Tarnowie i Krakowie

serwis stihl kraków
Dziennikarz: Wonderlane
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Przemysł zapewnia ludziom znacznie więcej, niż przypuszczano by niespełna kilkanaście lat temu. Możliwy do zaobserwowania gołym okiem postęp, który dotknął w zasadzie każdej dziedziny ludzkiej egzystencji spowodował, że bez wysiłku możemy nabyć tak przedmioty pierwszej potrzeby, jak i przyrządy dedykowane konkretnym potrzebom.


Jak wzmiankowano już poprzednio ochrona praw autorskich (www) stanowi wyjątkowo znaczącą kwestię. Możemy wręcz zauważyć, iż jest koniecznym warunkiem dla rozwoju polskiej kultury. Powiększanie jej zakresu ma, przynajmniej w zamierzeniach legislatorów prowadzić do świadomego korzystania z rozmaitego rodzaju dzieł. Odnosząc się do poruszanego tematu, trzeba dodatkowo wspomnieć o tym, że ochrona ta posiada charakter bezwzględny. Oznacza to, iż z dzieła można korzystać jedynie za zgodą twórcy lub innej osoby uprawnionej. Z praktyki wynika jednak, iż niestety często w rzeczywistości dochodzi do zachowań, gdy prawa autorskie są naginane (www).
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.