Dlaczego kontrola stanu technicznego konstrukcji oraz maszyn jest tak ważna, jakie są popularne sposoby badań

Sprawdzanie stanu technicznego różnych przedmiotów, czy to będą nowo wyprodukowane elementy czy też konstrukcje i maszyny już używane ma ogromne znaczenie. Jeśli chodzi o produkcję podczas kontroli technicznej sprawdza się, czy to co ma iść do sprzedaży spełnia wymagania jakościowe. Jeśli okaże się, że są jakieś problemy, to trzeba będzie albo wszystko naprawić, albo je ponownie przerobić. Często stosowaną praktyką przy seryjnej produkcji jest pobieranie pewnej ilości elementów do badania i w oparciu o to ocenianie ich jakości.


urządzenie pomiarowe
Dziennikarz: Kitmondo Marketplace
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Jednak w wielu przypadkach takie kontrole mogą się zakończyć zniszczeniem badanych elementów, a to w wielu sytuacjach niestety nie jest możliwe. Dlatego też powstało wiele technik pozwalających na to, żeby w nieinwazyjny sposób skontrolować jakieś urządzenia, maszyny czy konstrukcje. Rzecz jasna nie są one możliwe do zastosowania we wszystkich przypadkach. Spore znaczenie podczas ich wyboru będzie miał rodzaj materiału z jakiego je wykonano, lecz również miejsce, w którym badany przedmiot będzie się znajdował.

Jedną z częściej wykorzystywanych technik, stosowaną do materiałów metalowych, są badania magnetyczne mt - opis: . Wykorzystują one oddziaływanie sił pola magnetycznego na proszek z odpowiednich materiałów, w przypadku kiedy będą występować jakieś wady to nastąpi równocześnie zmiana układu proszku w danej okolicy.

Przypinam tu mój odnośnik (http://alufinish.pl/pl/o/metalstrip-89.html) do nowej strony. Sądzę, że zechcesz przejrzeć świeże artykuły, jeśli zainteresowały Cię te znajdujące się na tej stronie.

Za pomocą tych badań wykryć można najróżniejsze wady spawów, pęknięcia korozyjne i zmęczeniowe oraz rozwarstwienia w strukturze elementu. Tego typu badania przeprowadzać można stacjonarnie w laboratoriach, ale także na różnych konstrukcjach (więcej na stronie http://www.mercor.com.pl/pl/produkty/zabezpieczenia-konstrukcji/systemy-p%C5%82ytowe/mcr-tecbor-systemy-p%C5%82yt-magnezowych-mgo/) w terenie.


Bardzo duże znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa i stabilności pracy rozmaitych urządzeń jest regularne badanie ich technicznego stanu. Badaniami tego typu zajmuje się między innymi diagnostyka techniczna, która poza samą kontrolą stanu technicznego bada także własności procesów roboczych podczas pracy urządzenia. Systematyczne wykonywanie takich badań nie tylko zagwarantuje dłuższe życie maszyn, urządzeń czy konstrukcji, lecz także wpłynie na poziom bezpieczeństwa.

Szczegółowa oferta: Energodiagnostyka
2020-04-17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.