Których ładunków może dotyczyć transport ponadgabarytowy?

W 2012 roku weszła w życie nowela ustawy, której zadaniem miało być ułatwienie dotąd bardzo złożonych procedur. Częściowo tak się właśnie stało, jednak w rzeczywistości niektóre kłopoty usunięto, ale z drugiej strony wytworzono inne.
samochód prosto z wypożyczalni
Dziennikarz: Joe Hunt
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Zmiany te tyczyły się m.in. Rozmiaru pojazdów, które mogłyby transportować towary wielkogabarytowych. Do tej pory pojazdy mogły mieć masę całkowitą do 40 ton, natomiast aktualnie transport ponadgabarytowy ma prawo być przeprowadzany przy pomocy pojazdów o masie całkowitej do aż 60 ton. Ponadto zmiany dotyczyły również pozwoleń na przeprowadzanie tego typu przewozów. Wcześniej konieczne było uzyskanie pozwolenia - http://ehsbiznespartner.pl/pozwolenia-decyzje/ - za jakimkolwiek razem, kiedy miał być wykonany tego typu przewóz.

Zainteresował Cię ten wpis? Będzie nam przyjemnie, jeśli zdecydujesz się na przejrzenie kolejnych. Po prostu naciśnij hiperłącze (https://www.pillowplate.pl/) i przenieś się do następnej strony.

Obecnie jednak jest możliwość otrzymania tzw. pozwoleń stałych, które są ważne nawet przez dwa lata. Skrócono również czas konieczny na otrzymanie tego pozwolenia. Niestety ujawniły się także kłopoty. Tyczą się one liczby i typu podmiotów, które mogłyby ew. zostać ukarane, jeśli nie mają pozwolenia na dany przewóz. Do tej pory był to jedynie przewoźnik, obecnie z kolei to także spedytor, załadowca czy też nadawca przesyłki.


Istnieje 7 typu pozwoleń na transport towarów wielkogabarytowych. Dwa z nich dotyczą tzw. ładunków podzielnych, zaś pozostałe - towarów niepodzielnych. Przetransportowanie takich towarów jak choćby łodzie, samoloty czy maszyny budowlane, w żadnym przypadku nie jest rzeczą łatwą i nie dowolna firma da sobie z tym radę.
Jest to dla wszystkich zainteresowanych duże działanie logistyczne. W grę wchodzą przecież towary o masie większej niż 42t. Jeśli na planowanej drodze przejazdu będą znajdowały się za wąskie punkty, drogę alternatywną wytyczają władze administracyjne.
2020-04-25
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.