Następny rok, więc czas żeby wypełnić deklarację podatkową. Czy wiesz, jak wypełnić PIT? Pamiętasz jak to się robi? Może niezbędna Ci pomoc?

Niby każdego roku robimy to samo – uzupełniamy pit. Niby zdajemy sobie sprawę jak to zrobić, bo jest to zupełnie łatwe i powtarzalne. Niemniej, jak przychodzi co do czego, to znowu pojawiają się problemy. Zadawane jest więc pytanie, który pit jest który, który pit należy złożyć. Dowiedz się tego jeszcze raz, żeby pit 2015 nie był drogą przez mękę, a został normalną czynnością.

rozliczenia podatkowe
Dziennikarz: Lucas Hayas
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Dla kogo właściwie jest przeznaczony PIT-37? Zaczerpnie z niego większość osób pracujących na etacie, lecz też ludzie zatrudnieni na bazie innych sposobów pracy – umowy o dzieło i zlecenia.

Zaintrygowały Cię treści stworzone w naszym wpisie? Czujesz jednak niedosyt? Zatem zachęcamy do kolejnej strony - naciśnij tu faktura uproszczona i przenieś się tam.

PIT-37 mogą złożyć osoby będące małżeństwem ale również osoby indywidualne, które mają na utrzymaniu dzieci. Takie szanse skutkują zazwyczaj wysokim zwrotem podatku (podatki). Na co przyda nam się PIT-37? Pozwala na odliczenie różnych możliwych ulg podatkowych. Najczęściej wybierane z nich, to: ulga na dziecko i ulga na Internet. Możliwe jest również odciągnąć ulgę związaną z rehabilitacją oraz związanej z darowizną, które zostaną przekazane na cele użyteczności publicznej. Warto też przypomnieć o ulgach otrzymanych na mocy tak zwanych praw nabytych. Może to być na przykład ulga związana z mieszkaniem.

formularze
Dziennikarz: Chris Potter
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Formularz PIT-28 wypełniamy, kiedy chcemy rozliczyć się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Tę deklarację należy złożyć wcześniej niż inne PIT-y, bo już do 31 stycznia 2013 roku . Komu przysłuży się PIT-28? Dla osób które prowadza indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących opisaną powyżej działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych lub spółki cywilnej osób fizycznych. Dla otrzymujących przychody z różnorodnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy). Pod tę kategorię można wyszczególnić wiele innych takiego rodzaju umów. Wszystkie one nadają się do rozliczania na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Należy jednak uważać! Nie mogą być równocześnie zawierane w obrębie własnej działalności gospodarczej.

Zeznanie PIT-36 deklarują ci, którzy w roku 2012 uzyskiwali wpływy pieniężne opodatkowane według skali podatkowej (18-32%) . Załatwiane jest to bez pośrednictwa płatnika, co znaczy, że tego typu podatnicy samodzielnie będą zmuszeni obliczyć zaliczki na podatek czy wartość podatku do zapłaty. W momencie, gdyby to płatnik wszystko rozliczał, koniecznym wtedy zeznaniem byłby druk PIT-u 37.
2020-01-24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.