Dzięki supernowoczesnym maszynom zakupionym za europejskie pieniądze praca w rolnictwie jest lżejsza

Osoby, które trudnią się uprawą ziemi, czyli farmerzy, a nawet sadownicy, muszą dysponować własnym sprzętem - zlecanie podwykonawcom konkretnych prac byłoby nieopłacalne ze względów finansowych. Z tego powodu wszelkiego rodzaju maszyny stoją na wiejskich podwórkach bądź w stodołach, a mężczyźni od dziecięcych lat uczą się ich obsługi. W przeciągu ostatniego dziesięciolecia wiele w rolnictwie zmieniło się na lepsze, a to za sprawą pieniędzy unijnych.
więcej:
Dziennikarz: F. D. Richards
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Każdy z rolników, który spełniał wymagania określone w aktach prawnych, mógł zaciągnąć kredyt na preferencyjnych warunkach albo otrzymać dofinansowanie na zakup nowego traktora. I obecnie osoba posiadająca 100-hektarowe gospodarstwo jest w stanie zarobić więcej przy mniejszym nakładzie finansowym i o dużo mniejszym nakładzie pracy. Maszyny używane w uprawie roli są absolutną podstawą. Bez nich rolnik pracujący sam byłby zmuszony zatrudnić robotników, co w końcu w znacznym stopniu podniosłoby koszty, na przykład uprawy pomidorów i ogórków. A obecne bogaty gospodarz jest w stanie nabyć nowoczesne sprzęty, które ledwo co wyjechały z fabryki. A każdy producent maszyn rolniczych bez przerwy pracuje nad poszerzeniem oferty handlowej oraz udoskonaleniem produktów, żeby kupujący mieli wybór (dowiedz się więcej na polecanej stronie).

Z kolei posiadacze niewielkich i średnich gospodarstw, którzy mają jedynie stare maszyny odziedziczone po dziadkach, z chęcią wymieniliby je na nowe. Mały areał to równocześnie mniejsza dopłata, a więc zakup nowego traktora lub rozrzutnika nierzadko pozostaje w sferze pragnień.

Kolejne tematy

Gdzie zakupywać elementów do maszyn rolniczych?

maszyna rolnicza
Na podstawie danych z: pixabay
Wiosna to czas wielkiej pracy dla rolników. Znaczna większość prac w rolnictwie jest aktualnie zmechanizowana, przebiegają one więc zdecydowanie szybciej. Przed wiosennym siewem zbóż, przed zasadzeniem roślin okopowych konieczne jest właściwe przygotowanie gleby. Po mającej miejsce jesienią orce ziemia powinna zostać wzruszona. Narzędziem, które do tego nadaje się najlepiej jest kultywator. Wzrusza on glebę na głębokość od pięciu do dwudziestu centymetrów, przez co ziemia, na której będą zasiane zboża czy zasadzone ziemniaki jest nie tylko spulchniona, ale również pozbawiona chwastów.

Nawet jeżeli producent maszyn rolniczych zaoferuje bonifikatę, to bez zaciągnięcia kredytu najprawdopodobniej się nie obejdzie. A zobowiązanie finansowe jest ryzykowne dla ogrodnika, bo jego dochody zależą od wysokości zbiorów, a i pogoda w okresie wegetacji ma tutaj wielki na finanse rolnika.

Oprócz urządzeń rolniczych właściwie każdy, kto ma gospodarstwo usytuowane na obszarze wiejskim, potrzebuje mnóstwa narzędzi i to niezupełnie tych, które wykorzystuje się w czasie pracy na roli. Weźmy na przykład taki świder do otworów w ziemi - bywa on niezwykle przydatny, kiedy posiadacz działki chce ją ogrodzić. Ręczne kopanie zagłębień w podłożu jest zajęciem wyczerpującym, zwłaszcza wtedy, kiedy płot ma mieć kilkaset metrów. Nawet jeżeli taki świder do otworów w ziemi nie zwolni gospodarza z obowiązku osobistego wykonania pracy, a więc wiercenia, to sprzęt (zobacz koniecznie - obrzynarka do drewna) bardzo ułatwia pracę.
2023-06-28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.