Czy warto zainstalować podziemny pojemnik na deszczówkę i jaka powinna być jego kubatura?

Opady mają to do siebie, że występują z różnym nasileniem jak też trudno z góry przewidzieć w których okresach wystąpi susza, natomiast w jakich ulewne deszcze.


Wziąwszy pod uwagę jedynie czas maj–wrzesień, przeciętna miesięczna liczba opadów atmosferycznych w owym okresie wynosi 50–70 mm zależnie od regionu.


producent zbiorników
Dziennikarz: Butz.2013
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Odpowiada to przeciętnie 60 litrom wody na metr kwadratowy, z tym że taki napływ wystąpić może jednokrotnie przy intensywnej ulewie bądź rozłoży się równomiernie na kilka dni w ciągu miesiąca.


Kolejne tematy

Prace na wysokościach - urządzenia, które są praktyczne w czasie tego rodzaju prac

zakup
Dziennikarz: Christian Schnettelker
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Nie da się ukryć, że dużo czynności nie moglibyśmy stworzyć jeśliby nie machiny. Progres technologii bardzo wpłynął na ich jakość i przystępność, co jest bardzo wartościowe.


maszyny na placu budowy
Dziennikarz: Jocelyn Kinghorn
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Przyjmując ów opad, ilość wody realna do odprowadzenia z dachu o nawierzchni ok. 200 m2 to ok. 12 m3.

Jeżeli problematyka, która jest przedstawiona w niniejszym wpisie jest godna Twej uwagi, to poza tym zobacz link w serwisie.

konstrukcja tak ogromnego zbiornika to znaczny sumpt i dlatego z reguły nie instaluje się większych niż 3–4 m3, zwłaszcza iż intensywne opady atmosferyczne mogą występować sporadycznie. Inna sprawa to opłacalność a także sens budowy takowego pojemnika. Producent zbiorników zapewnia, iż liczba wody wyczerpywanej do nawadniania np. gazonu powinna jednorazowo wynieść 10–20 lITrów na m2, czyli z pojemnika będzie można nawodnić jednorazowym podlewaniem ok. 200–300 m2. Powinniśmy także pamiętać, że konieczność podlewania występuje w okresie dłuższej posuchy, a wtenczas i pojemnik nie będzie pełny. Pod względem gospodarczym opłacalność takiej inwestycji jest przynajmniej wątpliwa. Zakładając nawet, iż uda się w całości spożytkować wodę opadową, to łączna jej objętość w przeciągu letnich miesięcy wyniesie ok. 60 m3.


Przyjmując średnią cenę 1 m3 wody na poziomie 3 zł, prawdopodobne oszczędności w przeciągu roku wyniosą nie więcej aniżeli 180 zł, ale w praktyce będzie to o wiele mniej.
2023-03-28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.