Do jakich rzeczy służy technika sitodruku, gdzie ma ona zastosowanie? Jak wygląda zasada działania?

Sitodruk to taka technika druku, w której formą drukową jest szablon, który nakłada się na siatkę tkaną. Może być metalowa lub wykonana z włókien sztucznych. Odbitka robiona jest za sprawą przetłaczania farby poprzez matrycę.


Sitodruk
Dziennikarz: Nerds For Nature
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Siatka do sitodruku jest to prostokątna ramka, często z aluminium. Jest na niej siatka z szablonem. Tego typu siatka zrobiona była tradycyjnie z nici jedwabnych lub bawełnianych, lecz dziś robi się ją z nylonu albo też metalu. Na rynku do kupienia jest maszyna do sitodruku, która profesjonalnie, z dużą precyzją i szybko przygotowuje każdy wzór - dowiedz się więcej o maszynach do sitodruku. Przygotowanie formy do drukowania polega na wykonaniu szablonu, co znaczy zakrycie miejsc nie drukujących.

Czy zaintrygował Cię ten tekst? Jeśli tak, to naciśnij to (http://fmk.pl/slimaki-spozywcze/) i przeczytaj tam następne zajmujące wątki. Nie ociągaj się!

W tym celu blokuje się otworki siatki sitodrukowej. Istnieje na to dużo sposobów, zaś wybór zależy od rodzaju farby, sita, ilości nakładu, a także oczekiwanych rezultatów.

Można przykładowo zastosować ręczne nanoszenie właściwego roztworu, po zaschnięciu zostawia nieprzepuszczalną warstewkę na siatce. Kolejnym sposobem jest rysunek tuszem po powierzchni siatki lub szablony wycinane z papieru czy folii. Istnieją też emulsje światłoczułe. Jest to siatka powlekana emulsją, która po wyschnięciu prześwietlana jest stykowo w kopioramie. Po wywołaniu i wysuszeniu siatka (serwis POLDANNET kliknij) z szablonem jest już przygotowana do drukowania.


Wydruk jest wykonywany przez przetłaczanie farby na podłoże, na przykład manualnie lub używając pras sitodrukowych. Właściwie wykonane maszyny do sitodruku zezwalają na druk również na zakrzywionych podłożach. Precyzja, jak również rozdzielczość druku sitowego są bezpośrednio zależne od gęstości naszej siatki, są niższe od standardowej osiągalnej, przykładowo w druku offsetowym.

W czasie drukowania w maszynie płaskiej farba drukowa nanoszona jest na całości powierzchni siatki, natomiast przesuwającym się po niej rakiem jest przetłaczana przez wole oczka siatki od razu na podłoże drukowe. Kiedy robimy wydruk na rzeczy okrągłej, rakla jest w miejscu, ale przesuwa się sita jak również obraca się przedmiot drukowany. Sitodruk wspomaga nas w przeróżnych branżach, przykładami są też inne narzędzia, dajmy na to maszyna do koszulek - dodatkowe informacje o maszynie do koszulek. Tego typu udogodnienia otwierają przed nami szereg przeróżnych możliwości.
2019-05-14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.