Ogrzewanie na propan – jakie są jego pozytywy?

Budując dom powinniśmy rozważyć wiele kwestii. Jedną z nich jest ogrzewanie, a nadzwyczaj często wybieranym typem ogrzewania jest gaz propan. To inaczej mówiąc gaz z butli, jaki może zastąpić nam gaz ziemny, ponieważ nie każdy ma dostęp do gazociągów.

butle z gazem
Dziennikarz: Disco-Dan
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Czasami pomimo dostępu ludzie również wybierają pierwsze rozwiązanie, bowiem zrobienie właściwych przyłączy może być bardzo kosztowne. Jakie jeszcze pozytywy poza niskimi cenami gwarantuje ogrzewanie na propan?

zbiorniki LPG
Dziennikarz: 世書 名付
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Takie ogrzewanie jest dobre dla środowiska. Nie wydziela toksycznych pyłów czy tlenku siarki, a jedynymi produktami ubocznymi są dwutlenek węgla oraz para wodna. To istotne dla osób, dla jakich istotne jest dbanie o przyrodę, gdyż zdają sobie sprawę z już i tak obecnych zanieczyszczeń. Po drugie gaz propan może być palony w kotły parowe w energetyce przemysłowej (www.bosch-industrial.pl/articles/news/Kotly-parowe) kondensacyjnych, co jest dużo mniej kosztowne od palenia w kotłach tradycyjnych. Ponadto gaz propan można kupić i zmagazynować zawczasu, gdy jego cena jeszcze nie jest wysoka. Najlepiej jest zrobić zapasy w okresie letnim, gdyż na zimę koszty zakupu mogą zdecydowanie wzrosnąć, nade wszystko z powodu większego zapotrzebowania. Aby magazynować gaz wymagane są zbiorniki lpg, jakie można wynająć czy kupić do osobistego użytkowania. Które rozwiązanie jest korzystniejsze?

Źródło:

Za parę tys. można kupić i zainstalować taki zbiornik, ale należy jeszcze wykonać projekt montażu i zgłosić ten fakt w urzędzie. Zbiornik da się zainstalować w ziemi albo na jej powierzchni. Koszty wahają się w okolicach dziesięciu tysięcy zł.. To spory wydatek, zwłaszcza na jeden raz, ale później starczy kupować gaz i nie trzeba niepokoić się sprawami wynajmu. W razie wynajęcia wymagane jest zapłacenie ok. połowy tej sumy. Kaucja jest zwracana, gdy zbiornik (-> więcej) przestaje nam być potrzebny, ponieważ na przykład zamierzamy przyłączyć się do gazu ziemnego. Zbiorniki można też wynajmować, w zamian za raty co miesiąc. Często umowa zobowiązuje nas do zakupu gazu od przedstawiciela, u jakiego wynajmujemy zbiornik, mimo że jego cena będzie zdecydowanie przewyższać oferty konkurencji.

Jeżeli w związku z tym zdecydujesz się na gaz propan, musisz sam podjąć decyzję czy korzystniej jest zakupić własny zbiornik, czy go wynajmować. Korzystnie z gazu zagwarantuje ci wiele korzyści i naturalnie ciepły dom, co jest najistotniejsze.
2023-01-23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.