Podstawowe parametry wody o których powinno się wiedzieć

Nie ulega wątpliwości, że woda jest w najwyższym stopniu fascynującą cieczą na Ziemi i jest gwiazdą wśród wszelakich znanych płynów. Woda jest wyłącznym związkiem, który w naturalny sposób występuje we wszystkich stanach skupienia: stałym, płynnym, gazowym!


W takiej formie, jak funkcjonuje świat, powstał on w sposób naturalny a także na drodze ewolucji. Aby poznać fundamenty warunków naturalnych, musimy znać oraz rozumieć parę parametrów. Wartość pH wody, zawartość tlenu jak też innych pierwiastków, pomiar mętności ma bezpośredni wpływ na utrzymanie równowagi ekologicznej w zbiorniku (więcej info w serwisie https://www.maragency.pl/zbiorniki/zbiorniki-podziemne/grp-2//) - . Odczyn wody jest pewnym z najważniejszych wskaźników charakteryzujących warunki życia biologicznego w bajorach. By zachowany był należyty mechanizm samooczyszczania a także panował przyjazny klimat dla wszelkich mieszkańców stawu wartość pH powinna być w limicie 7,4 a 8,4 stopnia. Wszelki składnik, jaki jest zawarty bądź może być umieszczony w wodzie, oddziałuje na zakres pH. Wartość odczynu należy monitorować tak często jak to jest możliwe, co najmniej kilka razy do roku. Służą do tego proste jednorazowe testy. Najrozsądniej będzie wykonać 2 badania na próbkach wody pobranej z zasobnika rano i wieczorową porą. Następnie zestawić rezultaty testów. Dla biotopu niepewne są za wysokie wartości pH bo wzrasta toksyczność amonu, zbyt niskie odczyny pH albowiem wówczas wzrasta toksyczność azotynów, jednak identycznie niebezpieczne są intensywne wahania pH które mogą wprowadzać rybki w sytuacje stresowe, wieść do zubożenia rodzajów drobnoustrojów rozkładających substancje szkodliwe.


sprężarki
Dziennikarz: Xella Polska Sp. z o.o.
Na podstawie danych z: Xella Polska Sp. z o.o.


Ważnym parametrem wody jest również ilość tlenu .


Tlen dostarczany jest z powietrza ponad taflą wody, a również produkowany jest poprzez roślinki wodne - . Pomiar tlenu w wodzie możesz przeprowadzać z pomocą testerów czy monitorując zachowanie rybek.
2023-07-25
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.