W Polsce odzyskiwanie należności zazwyczaj zakańcza się na windykacji polubownej i bez ścieżki sądowniczej?

Windykacja to pewna z metod dochodzenia własnych racji przez wierzyciela - czyli osobę mającą uprawnienia do roszczenia od dłużnika spełnienia należności pieniężnego lub względnie rzeczowego - ale w dosłownym i początkowym znaczeniu znaczy jak też obronę konieczną, a czasem też zemstę. Jej korzenie sięgają Cesarstwa Rzymskiego jak również prawa "rei vindicato", które w swobodnym interpretacji oznacza roszczenie windykacyjne na mocy którego można było dopominać się o swoją własność będącą w obcym, nielegalnym posiadaniu.
windykacja
Dziennikarz: Ken Teegardin
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Roszczenie windykacyjne funkcjonuje nadal jako pojęcie jak również tyczy się chronieniem praw własności wierzyciela, czyli właściciela, współwłaściciela lub użytkownika wieczystego. Windykacja pojmowana w charakterze proces ma za zadanie należne kwoty i posiadania wierzyciela. Istnieją 2 powszechne procesy windykacyjne: windykacja (poznaj naszą firmę) miękka i twarda. Ta pierwsza dotyczy metody dowodzenia własnych racji przez wierzyciela bez wchodzenia na drogę sądowniczą. Windykatorzy są w tym przypadku są silniej dobroduszni i ulegli wobec dłużników, albowiem chcą dokonać sprawę możliwie jak najbardziej rozjemczo.

Kolejne tematy

Trzeba wprowadzić windykacja należności Niemcy oraz patrzeć jak nasi sąsiedzi sobie z tym radzą

windykacja
Dziennikarz: Tori Rector
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Znacznie częściej nawet niewielkie firmy prowadzą międzynarodowe interesy, co czasem ma szansę dla niektórych zdawać się ryzykowne, w świetle tego, że nie wszystkie zakłady na czas spłacają własne należności. Na szczęście okazuje się, że dla prawidłowego przepływu gotówki nie ma granic i wciąż możliwa jest windykacja należności Niemcy są tu dobrym wzorem do naśladowania.


Jest to właściwie obserwowanie dłużnika niż siłowe rozwiązanie. Typ ten wykorzystywany jest przede wszystkim przez BIG głównie poprzez wysyłanie wezwania do zapłaty z jednoczesnym przestrogą, że w ewantualności nie wywiązania się dłużnika ze zobowiązania, wiadomość o jego długu zostanie przekazana do państwowych biur informacji gospodarczej na przykład do Krajowego Rejestru Długów. W momencie zlekceważenia przez dłużnika tego rodzaju ponaglenia, następnym krokiem jest wpisanie go do rejestru prowadzonego przez biuro informacji gospodarczej. Tego rodzaju windykacja stosowana jest przeważnie jedynie w stosunku do dłużników, którzy zostali nimi względnie niedawno, nie egzystuje więc potrzeba stosowania wobec nich rygorystycznych metod postępowania windykacyjnego - .


Jeśli jednakże dłużnik nie wskazuje choć najmniejszej woli współpracy z windykatorem, sięga się po metody nazywane windykacją twardą. Tutaj windykatorzy o wiele częściej wchodzą na tryb postępowania
windykacja
Dziennikarz: Ttaaj
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
sądowego. Windykacja sądowa sprowadza się głównie do wywalczenia wyroku sądowego popartego klauzulą wykonalności (orzeczenia ratyfikowanego przez sąd za pomocą którego windykator ma prawo na mocy prawnej ściągać należność z dłużnika na drodze egzekucji komorniczej), ale również związane jest z zapisem do rejestru biura informacji gospodarczej. Wykorzystywaną tutaj sposobem jest też wywiad gospodarczy i wizyta personalna windykatorów terenowych.Taki rodzaj windykacji dotyczy tylko dłużników, którzy od dłuższego kresu zalegających z zapłatą.

W praktyce, wiele dużych korporacji ma swoje działy, które zajmują się odzyskiwaniem należności. Nierzadko są one wspierane przez przedsiębiorstwa zewnętrzne. Inne przedsiębiorstwa korzystają z odrębnych firm windykacyjnych.

W Polsce odzyskiwanie wierzytelności niewielkich przeważnie kończy się na windykacji polubownej. Jest tak ponieważ dostarczenie oficjalnego listu żądającego uiszczenia zapłaty zadłużenia lub używanie szczególnych typów call center jest zdecydowanie mniej drogie i w większości przypadków po prostu mniej wolne niż wytaczanie spraw sądowniczych.
2022-05-25
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.