Jak odpowiednio prowadzić firmę?

Dziś dosyć dużo osób decyduje się na prowadzenie swojej firmy. Jest to skorelowane z istotnym problemem bezrobocia, które w Polsce przyjmuje naprawdę kłopotliwe formy.


Dodatkowo, praca w swojej firmie bywa dużo bardziej zadowalająca, gdyż wówczas ma się pewność, że wszystkie nagrody oraz pochwały spłyną na osobę, która na nie rzeczywiście zasłużyła. Jednak trzeba pamiętać, że sukces firmy jest uwarunkowany nie tylko branżą, w której funkcjonuje czy powodzeniem podejmowanych inwestycji - duże znaczenie ma również odpowiedni sposób zarządzania. Przykładem może być chociażby tak obecnie dość powszechny lean management. Na język polski pojęcie to można tłumaczyć, jako „szczupłe zarządzanie”. Na czym dokładnie polega taka koncepcja?
Jest dość prosta.
zarządzanie
Dziennikarz: tec_estromberg
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Przede wszystkim, ten typ zarządzania oznacza wyeliminowanie wszystkich czynności i zasobów, jakie nie są potrzebne do uzyskania produktu czy usługi. To pozwala więc na zmniejszenie kosztów, przy jednoczesnej maksymalizacji zysków.

W dodatku, dla prawidłowego działania przedsiębiorstwa znaczące są zasoby ludzkie. Nie wystarczy zatrudnić pracowników, którzy mają najlepsze kwalifikacje. Każdy szef powinien zatroszczyć się również o system motywacyjny (). W większych firmach odpowiadają za to działy HR. Przeważnie motywacją jest wysoka premia za zasługi bądź osiągane wyniki. Trzeba jednak pamiętać, że dla przeciętnego pracownika nie tylko finansowe mają dosyć duże znaczenie. Świetną motywacją są również pochwały słowne, w tym wyrażenie uznania przełożonych. Okazuje się, że niekiedy taka pochwała może dawać efekty podobne do kolejnej podwyżki czy premii. Szefowie muszą wziąć to pod uwagę, ponieważ taki gest niewiele kosztuje, a może zagwarantować naprawdę doskonałe rezultaty.


Systemów zarządzania jest na obecnym rynku bardzo dużo, więc trzeba się dokładnie zastanowić nad wyborem najlepszego dla siebie rozwiązania. Oczywiście, jedną z najważniejszych kwestii, które bezwzględnie należy wziąć pod uwagę jest typ oraz wielkość firmy, ponieważ rozwiązania, jakie bezproblemowo można wykorzystać w relatywnie niewielkich jednostkach niekiedy nie zdają egzaminu w większych firmach. Końcowy wybór zależy również od tego, jakie oczekiwania ma właściciel firmy i z jakimi trudnościami wewnętrznymi się ona boryka.
2018-08-14
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.