Precyzyjne cięcia rożnymi sposobami, stosowane są przy różnego rodzaju przedmiotach.

Obcinanie, jest to cykl rozdzielania materiału w całym rozmiarze, według oznaczonej wyznaczonej prostej, zwykle prostopadle do obszaru ciętego przedmiotu. Współczesne sposoby cięcia materiału to: cięcie plazmowe, laserowe, wodne. Metody te zastosowano w celu umożliwienia wycinania stali zahartowanych na korozję oraz metali nieżelaznych.


stal
Dziennikarz: Armacell
Na podstawie danych z: Armacell
Przycinanie stali nierdzewnej prowadzi się najczęściej laserem, plazmą, oraz wodą. Metodyka wycinania laserem polega na wycinaniu w materiale, w sposób bezdotykowy i z dość dużą prędkością, skomplikowanych formatów o krawędziach dobrej jakości. Cięcie laserowe podzielone jest na trzy metody: wycinanie laserowe przy wsparciu spalania, cięcie laserowe za pomocą stapiania, obcinanie laserowe z wykorzystaniem sublimacji - .

Najczęstszym wykorzystywaniem przycinania laserowego za pomocą spalania, jest kształtowanie materiałów niestopowych i niskostopowych. Cięcie laserowe przy użyciu topienia używa się przede wszystkim do wycinania stali wysokostopowych i metali nieżelaznych. Obcinanie przez odparowanie jest mało wydajne i trudno w nim zdobyć dużą gładkość krawędzi linii cięcia. Wycinanie (multitech.org.pl/ciecie-laserem/) laserowe stosujemy do tworzyw płaskich o nieokreślonych formach, obrabiania rur okrągłych i profilowanych, do stali nierdzewnych - do 12 mm, do aluminium - do 8 mm, do drewna - do 35 mm, szkła organicznego (plexi) - do 25 mm. Atrybutem tego cięcia są niewielkie odkształcenia. To cięcie ma obszerne wykorzystanie z uwagcięcie (ważny link)żliwość cięcia różnych przedmiotów. Wadą są
stal
Dziennikarz: U.S. Army Corps of Engineers Europe District
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
spore nakłady pieniężne, ograniczone wielkości, ograniczona szerokość.

Wycinanie przepływem cieczy, polega na zastosowaniu z ogromną siłą sprężonego strumienia wody, prowadzonego przez dyszę o małej średnicy, tworząc w ten sposób strumień wody o prędkości trzykrotnie przekraczającej prędkość dźwięku. Przycinanie falą wody ułatwia cięcie, wyżłabianie i przebijanie prawie wszystkich materiałów, oprócz diamentu. Strumień czystej wody tnie z ogromną szybkością giętkie przedmioty niemetaliczne, takie jak: papier, tworzywa sztuczne, skórę, gumę i tym podobne. Przekrój wiązki wody może wynosić mniej niż 0,1 mm.


Ciecie strumieniem wody jest stosowane do cięcia tych przedmiotów, które są ciężkie do ciecia innymi metodami, na przykład: ceramika, cermetale, twarde napoiny metalowe, materiały kompozytowe, materiały szklane, tworzywa sztuczne. Tą metodą możliwe jest ciecie w przypadku zagrożenia wybuchem, na przykład: cięcie pocisków wybuchowych. Bardzo małe jest również niebezpieczeństwo pożaru.
2020-10-07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.