Parę słów na temat stanu naszych dróg!

Chyba nic nie wzbudza tak wiele emocji w naszym kraju jak wszelkiego rodzaju dyskusje na temat kondycji naszych dróg, planów ich rozbudowy oraz kosztów wybudowania kilometra autostrady. Jak zatem jest naprawdę? Dzisiaj przedstawiamy informacji na temat stanu polskich dróg.


Ile ich tak właściwie jest?


W współczesnych czasach zwykle ilość kilometrów drug ekspresowych czy autostrad jest jednym z najważniejszych wskaźników wzrostu gospodarczego danego kraju.


Nic więc dziwnego, że zwykle wszystkie państwa wręcz prześcigają się w podawaniu informacji a temat stanu swych dróg, a jednocześnie sporo opowiadają o planach ich rozbudowy - na pewno jest to jeden z najbardziej interesujących tematów. Jak więc wygląda te sprawa w Polsce? Otóż aktualnie mamy łącznie około siedem tysięcy sześćset pięćdziesiąt kilometrów dróg szybkiego ruchu, na które zazwyczaj składają się drogi ekspresowe i autostrady zapoznaj się z ofertą na stronie lotosasfalt.pl (zapoznaj się z ofertą na stronie lotosasfalt.pl). W wypadku naszego kraju mowa jest o dwóch tysiącach kilometrów autostrad i pięciu tysiącach sześciuset pięćdziesięciu kilometrach dróg ekspresowych. Oczywiście z pewnością nie jest to zbyt imponującym rezultatem na tle innych krajów zachodnich, choćby na przykład Niemiec, jednakże z drugiej strony nie jest to wcale najgorszy wynik - zwłaszcza, że w planach jest wybudowanie w najbliższym czasie o wiele większej ilości kilometrów dróg szybkiego ruchu.


światła led
Dziennikarz: Terry Robinson
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Dlaczego budowa dróg jest takie drogie?


Kolejne tematy

Czym są trudnościeralne blachy, do czego się je używa i jakie mają cechy?

Szklanki z grawerem
Dziennikarz: Amanda Siska
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Prawdopodobnie przenigdy nie słyszałeś o blachach trudnościeralnych. Na 100% jednakże wiesz, czym są maszyny górnicze, wykładziny, pługi oraz zęby pogłębiarek.


Wszystkie owe przedmioty wyprodukowane są przy zastosowaniu wyżej wymienionych blach.


Koszt budowy jedynie jednego kilometra autostrady jest ogromny i wynosi aktualnie około dziesięciu milionów euro, co z pewnością świetnie tłumaczy, dlaczego autostrad w naszym kraju jest tak mało. Na pierwszy rzut oka ta suma wydaje się nierealnie wysoka, jednak jeżeli porównamy ją z kosztem budowania autostrad w innych państwach, cenami jakie osiągają przykładowo masy bitumiczne, koniecznością zatrudnienia wielkiej ilości pracowników i paroma innymi rzeczami, wtedy bez wątpienia tak wysoki koszt przestanie nas zadziwiać masa bitumiczna (masa bitumiczna). Dla zbudowania autostrady przede wszystkim należy użyć materiałów najwyższej jakości, bowiem tylko takie bez wątpienia będą w stanie zapewnić, iż z autostradą będzie wszystko w jak najlepszym porządku i jednocześnie będzie ona służyła przez naprawdę długie lata. Trzeba zdać sobie sprawę z faktu, że do wybudowania autostrad niezbędne są wszelkiego rodzaju materiały, które zwykle nie są wykorzystywane w żadnej innej branży, co z pewnością także bardzo winduje ich cenę w górę - przykładowo kationowe emulsje asfaltowe.


Na dodatek zwykle produkcją tego rodzaju specjalistycznych materiałów zajmują się maksymalnie dwie-trzy marki, zatem bez wątpliwości to również bardzo wpływa na ich cenę. Równocześnie wskazać należy, że koszt wybudowania jednego kilometra autostrady przykładowo w Austrii wynosi aktualnie niemal trzynaście milinów euro, zaś w Czechach ponad dwanaście milionów euro, co na pewno powoduje, że Polska w tym rankingu nie wygląda bynajmniej tak źle.
2017-07-28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.