Jak wytwarzany jest asfalt? Sprawdź, jak konkretnie powstają jezdnie, po których poruszamy się co dnia!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki dokładnie sposób powstaje asfalt wylany na drogi, po których poruszamy się się każdego dnia? Najprawdopodobniej nie, gdyż zazwyczaj w ogóle nie zwracamy najmniejszej uwagi na tego typu kwestie, a tymczasem okazało się, iż proces produkowania asfaltu jest ogromnie zaawansowany technicznie, a jednocześnie bardzo interesujący.
Jak urządzić romantyczne wnętrze?
Dziennikarz: Empik
Na podstawie danych z: Empik


Z tego akurat powodu zapraszamy Cię dzisiaj na opowieść o jego powstawaniu!


Destylacja ropy


Asfalt to jeden z materiałów otrzymywanych z destylacji ropy naftowej.

Nie ociągaj się! Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to czytaj również tkaniny ogniotrwałe następne wiadomości na wybrany temat. Opracowaliśmy je dla Ciebie z chęcią.

Wielostopniowa destylacja ropy trwa wyjątkowo długo, ale pozwala na wyodrębnienie mnóstwa licznych składników, w tym na przykład frakcje ciężkie, z których końcowo pozyskuje się właśnie asfalt. Frakcje ciężkie później zmieniane są w pozostałość próżniową. Jeżeli powstanie dobry produkt, ma on zazwyczaj konsystencję bardzo gęstej, niemalże przechodzącej w stały stan skupienia cieczy. Ta ciecz później jest utwardzana przy wykorzystaniu powietrza o dużej temperaturze. Taka masa jest praktycznie czystym asfaltem, który jednak niewątpliwie nie jest wciąż tym, co dokładnie znajduje się na drogach.


Wylanie asfaltu


Asfalt znajdujący się na jezdniach zwykle jest mieszanką czystego asfaltu, a także kruszywa i specjalnego wypełniacza. W masie trafiającej na drogach zwykle znajduje się zaledwie parę procent czystego asfaltu - niemożliwe z pewnością jest wylanie go na jezdnię w czystej postaci, bowiem pomimo ogrzania gorącym powietrzem asfalt ciągle zachowuje swoją półpłynną konsystencję.
Jeżeli asfalt ma być położony idealnie, wówczas należy zaplanować konkretnie cały proces - dla przykładu na danym odcinku jezdni walce zupełnie nie mogą się zatrzymywać.
2022-03-04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.