Różne oblicza strony kopalń odkrywkowych - Z czym kojarzymy pracę zawodowego górnika?

Z czym utożsamiamy pracę zawodowego górnika? Codzienne zmiany pod ziemią i intensywna praca na normy – swoiste „łatki” przypniemy wszystkim górnikom od samego początku. Praca w kopalni, ale na powierzchni? Żadna zmyłka - jeśli rozmawiamy o kopalni odkrywkowej.
kopalnia
Dziennikarz: peter castleton
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Dyskusje w temacie budowania kopalń powierzchniowych determinowane są kwestią ochraniania przyrody. Kopalnia odkrywkowa (użyteczny link) przybiera wygląd piaskowni (kiedy wydobywany jest piaskowiec i mniejsze piaski), żwirowni (żwir), kopalni rud metali (np. miedzi) lub kamieniołomów. Do odkrywkowych wydobyć zalicza się także eksploatacje węgla brunatnego.

Sama metoda jest – jeśli chodzi o fizyczny i zdrowotny aspekt pracy – darem natury dla człowieka. Na takiej samej powierzchni jak w kopalniach podziemnych, pracownicy „odkrywek” pracują bez ryzyka podziemnych awarii. Zapewnia to tzw. odsłonięcie złóż z przyczyn naturalnych, jak erozji środowiska lub sztucznie stworzonych warunków przez człowieka.

Ważna rodzima spółka PAK Górnictwo, intensywnie poszukuje miejsca pod budowę odkrywkowej kopalni węgla brunatnego. Samo wszczęcie poszukiwań miejsc pod odwierty - odwierty geotermalne wielokrotnie budziło w społeczności mieszkającej na terenach pod przyszłą kopalnię odkrywkową spory niepokój i dezaprobatę. Sprawdzania terenów pod kopalnię poprzedzone są rozmaitym rozpoznaniem miejsca przez specjalistów. Koszt wywierceń rozpoznawczo-terenowych może sięgać w intensywnie dopłacanych wersjach nawet kilkudziesięciu milionów złotych. Brak przeciwwskazań i konieczna koncesja państwowa dają zielone światło dla przejścia do fazy budowy w miejscowości Poniec. Początki odgraniczania terenów i pracy w nowej kopalni przeważnie oznaczają rozpoczęcie wojny z mieszkańcami, ekologami, czy ludźmi z Greenpeasu.

O ile w kwestii kamieniołomów, czy wydobycia rud metali nastroje społeczne nie są tak napięte (swoją drogą w naszym kraju jest ich bardzo niewiele), jeśli chodzi o węgiel brunatny (obfitujemy w ten surowiec) prośrodowiskowe argumenty wielokrotnie zyskują na znaczeniu. Przeciwnicy kopalń mają swoje racje, lecz nawet liczne, lokalne wsparcie i inicjatywy są przeważnie niewystarczające. Portale społecznościowe obfitują w relacje, czy galerie zdjęć z terenów kopalni odkrywkowych. Industrialna sceneria w pobliżu kopalń raczej nie napawa optymizmem.


Kolejne tematy

Jaki wpływ na naturę mają odkrywkowe kopalnie? Czy szkodzą one bardziej niż inne rodzaje kopalń? Co można o tym powiedzieć?

kopalnia
Węgiel tworzy się w pokładach, dużo z nich znajduje się bardzo głęboko, na tyle, iż do ich wydobywania potrzebne są kopalnie głębinowe. Nie zawsze natomiast tak jest, ponieważ jeśli węgiel znajduje się bliżej powierzchni to wystarczy budowa kopalni odkrywkowej. Jej celem jest dostanie się do pokładów poprzez “odkrycie” przykrywających go warstw skał i ziemi. Warto mieć świadomość, iż tego typu metoda jest bardzo opłacalna pod względem ilości wydobycia surowca lecz tego rodzaju odkrywka wpływa dość negatywnie na środowisko naturalne. Czemu tak jest?
2022-03-05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.