Produkowanie sprężyn - ważne fakty

Prawdopodobnie mało kto z nas myślał w jakże wielu aparatach, maszynach, sprzętach domowych używane są sprężyny. Używano je m.in. do produkcji łuków. Około 1500r. zaczęto stosować sprężynę w takiej formie w jakiej nam się na ogół kojarzy. Była to sprężyna spiralna. Powoli zaczęto je używać w coraz to innych narzędziach np. powozach na resorach, przy produkcji kanap, w zespołach elementów zegarowych, przy osłabianiu uderzeń np. zderzak kolejowy.
sprężyna
Na podstawie danych z: vanel.com
Na większą skalę rozpoczęto je jednak wykorzystywać w czasach progresu przemysłu, który rozwinął się dzięki projektowaniu maszyn zaawansowanych technologicznie. Sprężyny posiadają wyjątkową łatwość skupiania mocy w konkretnej objętości. Cecha ta decyduje o tym, iż możemy używać je w konstrukcjach mechanicznych. Jeśli chciał(a)byś dowiedzieć się więcej, czytaj dalej.

Sprężyny można podzielić na kilka rodzajów. Często można spotkać sprężyny stożkowe, które są nadzwyczaj popularne, ponieważ posiadają szerokie zastosowanie. Na nich w sporej mierze opiera się struktura amortyzatorów, montowanych bez mała we wszystkich pojazdach na świecie.

Kolejne tematy

Jakie powinny być solidne zbiorniki przeznaczone na paliwo?

zbiornik paliwowy
Dziennikarz: Alan Levine
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
W większych gospodarstwach rolnych zużywa się duże ilości paliwa. Mnóstwo rolników decyduje się więc na zakup większych ilości tego typu oleju. Nasuwa się mimo wszystko pytanie: w jakich zbiornikach może on być przechowywany?


Sprężyna
Na podstawie danych z: http://www.sxc.hu/
Używa się je w przemyśle elektronicznym. Nawet nie zdajemy sobie zapewne sprawy, że bez sprężyny nie zadziała pilot do telewizora. Zwykłym przykładem sprężyny jest zwój drutu, reaguje on siłą po ścieśnieniu. Tego rodzaju sprężyny posiadają wykorzystanie w długopisach, amortyzatorach samochodów, zderzakach kolejowych. Innym przykładem sprężyny jest sprężyna taśmowa często wykorzystywana w nakręcanych zabawkach, w mechanizmach budzików, zegarów wież kościelnych czy ratuszowych.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.