Do jakich celów stosuje się tak zwaną stal kotłową 13hmf z możliwością robienia w podwyższonej temperaturze?

Powszechnie wiadomo, iż jedna z teorii w odniesieniu do tak prędkiego zatonięcia ponad sto wiosen temu ogromnego transatlantyku o nazwie Titanic tyczy się błędnie wybranego gatunku stali wykorzystanej do budowy takiego okrętu.


Niezależnie od prawdziwości tej hipotezy oznacza to, iż nauka o nazwie metalurgia jest niezwykle ważna do tego, żeby stal (wizytówka internetowaAner Stal) wykorzystywana do produkcji konkretnych produktów była właściwa do danego użycia.


Kolejne tematy

Jakiego rodzaju materiały będą się najlepiej sprawdzać przy zabezpieczeniach przed wyższymi temperaturami.

mata ceramiczna
Dziennikarz: Pam Broviak
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Wysokie temperatury zawsze sprawiają sporo problemów konstruktorom, szczególnie jeśli chodzi o dobór materiałów. Już powyżej dwustu stopni duża część tworzyw sztucznych przestanie zdawać egzamin, a im będzie cieplej, tym większe problemy.


16mo3
Dziennikarz: Arkadiusz Sikorski
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Części samochodowe
Dziennikarz: http://www.sxc.hu
Na podstawie danych z: http://www.sxc.hu


W dzisiejszych czasach wszelcy inżynierowie znakomicie o tym pamiętają, dlatego wprowadzili całą gamę różnych gatunków stali, które różnią się pomiędzy sobą czasami drobnymi wyłącznie pozornie cechami, a jakie w niektórych określonych zastosowaniach potrafią mieć kluczowe znaczenie. Przykładowo stal o symbolu 13hmf to tzw. stal kotłowa dla energetyki. Przeto też stal o symbolu 13hmf jest zatem przystosowana do pracy w podwyższonych temperaturach i nie ulegnie przełamaniu w większej temperaturze. W typie 13HMF oraz jego odpowiednikach produkowane są m.in. rury bezszwowe stosowane jako rury ciśnieniowe, rury przewodowe czy rurociągi pary turbin.


Ze stali 16mo3 robi się tarcze oraz łopatki kierownicze, łopatki turbin, pojemniki ciśnieniowe, części kotłów, armaturę w instalacjach rurociągów, zatem kołnierze, łączniki rur oraz trójniki. Ponadto w typie 16mo3 produkuje się rury kotłowe oraz między innymi odkuwki i pręty kute. Innym gatunkiem tzw. stali kotłowej jest stal o symbolu 16mo3.


Z niej również produkowane są elementy wykorzystywane do pracy w znacznych temperaturach, zatem stal o symbolu 16mo3 jest przystosowana do funkcjonowania w niezwykle ciężkich uwarunkowaniach. Pamiętajmy zatem, iż dobór rodzaju stali to ogromnie istotna sprawa.
2023-03-28
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.