Stal o jakich symbolach stosuje się do zastosowań używanych w znacznych temperaturach?

Niemalże w dowolnej gałęzi gospodarki istnieje podział na wszelakie gromady. Przykładowo przyjmijmy hutnictwo. Tak w automobilizmie istnieją różne typy gumy używanej do produkcji opon, tak pojawiają się wszelakie typy stali z przeznaczeniem do różnych zastosowań.
rozwiązania
Dziennikarz: Elliott Brown
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Poza tym jedna z hipotez związanych z jedną z potencjalnych przyczyn katastrofy Titanica opowiada o zastosowaniu stali o niewystarczającej jakości.


Do wyrobu kotłów stosuje się spawalną stal (polecamy cięcie wodą) konstrukcyjną 16mo3. Z baczności na swe docelowe wykorzystanie akurat jest to oczywiście stal - www.aner.com.pl/ - żarowytrzymała. Używa się jej do wyrobu wspomnianych kotłów oraz np. osprzętu w budowie turbin parowych, odpowiedzialnych części maszyn, nakrętek, śrub, wałów wirnikowych i również używana jest do konstrukcji sprzętów ciśnieniowych. Stal 16mo3 wykorzystywana do produkcji rur do montażu c.o. Należałoby podkreślić także, że 16mo3 przy normalnych grubościach ścianek spawa się bez bardziej rozbudowanego problemu. Przy normalnych warunkach pracy nie wymaga dodatkowego podgrzewania.


16mo3
Dziennikarz: Leo Hidalgo
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Innym rodzajem stali do używania w podwyższonych ciepłotach jest stal o znaku 13hmf. Jest to stal chromowo-wanadowo-molibdenowa. Stal 13hmf używana jest do produkcji rur kotłowych, przewodowych do pary, części turbin parowych i działających w temperaturach ścianki 500oC do 560oC kotłów parowych. Gatunek 13hmf można spawać elektrodami osłonionymi, w osłonie gazu ochronnego lub lukiem krytym. Stal w gatunku 13hmf (albo jej odpowiednik 14MoV63) możemy dostarczyć jako na przykład rury bezszwowe grubościenne.
Widzimy, iż wszelki rodzaj stali ma swoje zastosowanie w przemyśle. I kto wie. Może gdyby przy konstrukcji Titanica została wykorzystana odmienna stal, być może nie doszłoby do katastrofy.
2019-10-22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.