Kilka ciekawych informacji na temat przekładni - czym konkretnie są, do czego służą i czy przydają nam się w codziennym życiu?

Czym właściwie są przekładnie? Zdecydowana większość ludzi niewątpliwie nie ma zielonego pojęcia. Jeżeli Ty także do nich należysz, nasz artykuł skierowany jest właśnie do Ciebie - w ramach prezentowanego cyklu o informacjach z zakresu fizyki szybko dowiesz się mnóstwa ciekawych rzeczy o otaczającym nas świecie.




Czym zatem są przekładnie?


Przekładnie to system połączonych ze sobą maszyn lub jedno bardziej zaawansowane urządzenie wykorzystywane do przeniesienia z elementów czynnych ruchu na elementy napędzane. Innymi słowy, przekładnia służy do wprawiania jednego elementu w ruch przy pomocy energii wytworzonej przez inny element. Zwykle przekładnia dokonuje także zamiany wskaźników ruchu takich jak na przykład siła lub prędkość. Jest to z pewnością ogromne osiągnięcie nauki, które pozwala zamieniać jedne rodzaje ruchu na inne - dla przykładu najczęstszym wypadkiem jest ten, gdy przekładnia zamienia ruch obrotowy na liniowy. Może jednak także dokonać zmiany ruchu liniowego w liniowy czy ruchu obrotowego w obrotowy - możliwości jest praktycznie nieskończenie wiele.


Typy przekładni i ich zastosowanie


przekładnie
Dziennikarz: eFile989
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Możemy wyróżnić cztery podstawowe typy przekładni - po pierwsze przekładnie - sprawdź promocje na przekładnia ślimakowazobaczysz na tej stronie - elektryczne, które - co oczywiście oczywiste - wykorzystują prąd elektryczny.

Kiedy stwierdzisz, że ten tekst jest ciekawy, kliknij na odsyłacz do wpisu, który posiada intrygujące dane na opisywany temat - będą one na pewno interesujące.

Takiego rodzaju przekładnie zazwyczaj wykorzystuje się przykładowo w lokomotywach spalinowych lub w silnikach różnego rodzaju urządzeń. Są również nieco mniej zaawansowane przekładnie mechaniczne oraz pneumatyczne.




Ostatnim z rodzajów tych urządzeń jest przekładnia hydrauliczna, która z kolei dzieli się na dwa różne typy - przekładnię hydrokinetyczną i przekładnię hydrostatyczną. Ta pierwsza jest dla przykładu używana niezwykle często jako część automatycznej skrzyni biegów w różnego rodzaju samochodach.
2020-05-23
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.