Kilka ciekawych informacji na temat przekładni - czym konkretnie są, do czego służą i czy przydają nam się w codziennym życiu?

Czym właściwie są przekładnie? Zdecydowana większość ludzi niewątpliwie nie ma zielonego pojęcia. Jeżeli Ty także do nich należysz, nasz artykuł skierowany jest właśnie do Ciebie - w ramach prezentowanego cyklu o informacjach z zakresu fizyki szybko dowiesz się mnóstwa ciekawych rzeczy o otaczającym nas świecie.
Czym zatem są przekładnie?


Przekładnie to system połączonych ze sobą maszyn lub jedno bardziej zaawansowane urządzenie wykorzystywane do przeniesienia z elementów czynnych ruchu na elementy napędzane. Innymi słowy, przekładnia służy do wprawiania jednego elementu w ruch przy pomocy energii wytworzonej przez inny element. Zwykle przekładnia dokonuje także zamiany wskaźników ruchu takich jak na przykład siła lub prędkość.

Chcielibyśmy Cię namówić do identycznie ciekawych postów, które przygotowaliśmy dla Ciebie z radością. Więc kliknij stronę iveco daily i przeglądaj to, na co masz chęć.

Jest to z pewnością ogromne osiągnięcie nauki, które pozwala zamieniać jedne rodzaje ruchu na inne - dla przykładu najczęstszym wypadkiem jest ten, gdy przekładnia zamienia ruch obrotowy na liniowy. Może jednak także dokonać zmiany ruchu liniowego w liniowy czy ruchu obrotowego w obrotowy - możliwości jest praktycznie nieskończenie wiele.


Typy przekładni i ich zastosowanie


przekładnie
Dziennikarz: eFile989
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com


Możemy wyróżnić cztery podstawowe typy przekładni - po pierwsze przekładnie - sprawdź promocje na przekładnia ślimakowazobaczysz na tej stronie - elektryczne, które - co oczywiście oczywiste - wykorzystują prąd elektryczny. Takiego rodzaju przekładnie zazwyczaj wykorzystuje się przykładowo w lokomotywach spalinowych lub w silnikach różnego rodzaju urządzeń. Są również nieco mniej zaawansowane przekładnie mechaniczne oraz pneumatyczne.
Ostatnim z rodzajów tych urządzeń jest przekładnia hydrauliczna, która z kolei dzieli się na dwa różne typy - przekładnię hydrokinetyczną i przekładnię hydrostatyczną. Ta pierwsza jest dla przykładu używana niezwykle często jako część automatycznej skrzyni biegów w różnego rodzaju samochodach.
2020-03-26
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.