Odlewnictwo

Odlewnictwo i formierstwo metali niezależnych i żeliwa to stosunkowo młoda dziedzina przemysłu. Jej upowszechnienie przypada na XIX i XX wiek. Obecnie wypracowano kilka procesów wytwarzania odlewów m.in. piaskowe, ciśnieniowe.


Żeliwo. odlewnia żeliwa
Dziennikarz: http://www.sxc.hu
Na podstawie danych z: http://www.sxc.hu
Upowszechnienie odlewnictwa, wpłynęło na szybszy rozwój gospodarki całego globu. Obecnie w krajach wysoko cywilizowanych, gdzie panuje rynek usługowy, istnieje mylne wrażenie, że odlewy z żeliwa to nisza. Jeśli przyjrzeć się sektorowi B2B, okazuje się że odlewnictwo stanowi stałym elementem choćby motoryzacji czy inżynierii budowlanej.

Pomyślmy jak stworzyć często kupowane części do samochodów jak np. piasty, koła pasowe czy różnego rodzaju pierścienie i tłoki? W inżynierii budowlanej spotkamy podpory czy odlewy kratek kanalizacyjnych. Dodatkowo, niejedna odlewnia realizuje zamówienia dla hutnictwa. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat modelarstwa odlewniczego: Wszędzie tam, gdzie produkowane są maszyny i ich komponenty. Mniej popularnym obliczem jest kowalstwo artystyczne – podziwiane kunsztowne ozdoby czy zabawki np. wykonane z brązu figurki.

W dziewiętnastym wieku techniki odlewnictwa były dosyć proste. Sprowadzało się to do zalania formy gorącym metalem. Pomysł wywodzi się jeszcze ze średniowiecza, kiedy ludwisarze używali brąz np. do wykonania dzwonów. Rozkwit chemii i wykorzystanie inżynierii do obróbki stopów żelaza i metali jak miedź dały początek epoce przemysłowej.
Dlatego dziś duże znaczenie ma żywica, która służy do laminowania. Warto zapoznać się bliżej z tym sposobem:
Dziś każda duża odlewania, wciąż stosuje pierwsze metody, ale
odlewy
Dziennikarz: Kirt Edblom
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
silnie ulepszone.

Nie masz pewności, jeżeli chodzi o omawiane zagadnienie? To odszukaj więcej tutaj (https://www.installgroup.pl/), a na pewno zgłębisz większą ilość informacji na prezentowany wątek.

Naukowcy zwracają uwagę na takie właściwości jak gładkość powierzchni, dokładność wypełnienia formy, jednorodność masy czy właściwości mechaniczne.

Osoby z branży znają, że niemal każda odlewnia żeliwa oferuje klientom kilka technik formowania odlewów. Wybrane metody różnią się ceną, szybkością oraz dokładnością przygotowania. Wybór procesu będzie zależało od zastosowania końcowych części. Większe oczekiwania stawiane są przed projektantami części silników, gdzie niesłychanie ważna jest dokładność wykończenia i odporność na przeciążenia, bowiem wpływa to na bezpieczeństwo. Natomiast małe elementy ozdobne nie muszą być tak trwałe ani solidne. Chyba największym ograniczeniem jest niedostępność dla szarych konsumentów. Odlewnia to nie przyrząd, który postawimy w kuchni, stąd możemy jedynie zadowolić się z góry narzuconymi projektami.
2022-11-29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.