Kilka słów na temat technologii obróbczych tworzywa sztucznego

Najczęściej stosowane sposoby obróbki tworzyw sztucznych to:
Wtryskiwanie - jest to proces cykliczny, w którym surowiec w formie granulek bądź krajanki, podany z zasobnika do nagrzewanego cylindra, uplastycznia się, a następnie jest wtryskiwany przez dyszę i tuleję wtryskową do tak zwanych gniazd formujących. Materiał zestala się
w nich, a potem jest zdejmowany z foremki w formie gotowej wypraski. Proces ten przeznaczony jest przede wszystkim do przetwórstwa tworzyw termoplastycznych, lecz jest stosowany również do przetwórstwa surowców termoodpornych i chemoodpornych.


roboplast
W procesie wytłaczania zaś przetwarza się tworzywa w postaci granulatu bądź proszku. Wytłaczanie jest procesem ciągłym. Przygotowywany w wytłaczarce strumyk podgrzanego i uplastycznionego materiału naprowadza się do głowicy wyciskającej, w której jest wstępnie kształtowany w zadany produkt . Po wyjściu z głowicy jest studzony i poddawany dalszej obróbce, która polega na nadaniu ostatecznych wymiarów zewnętrznych i wykańczaniu powierzchni.
Prasowanie tłoczne jest to uplastycznienie materiału ulokowanego w formie prasowniczej, dokładnym wypełnieniu gniazda formy surowcem jak też utwardzeniu tego materiału.

Masz chęć poznać inne tak samo przydatne wskazówki? Jeśli tak, to zobacz tu (https://www.odlew.com.pl/), a niewątpliwie nie odczujesz zawodu.

Forma prasownicza składa się z dwu zasadniczych części: stempla, który nadaje wyprasce kształt wewnętrzny i matrycy, przydającej jej formę zewnętrzną. Metody prasowania dzielimy na prasowanie tłoczne na zimno i prasowanie tłoczne na gorąco.
Jeśli idzie o obróbkę mechaniczną surowców konstrukcyjnych, to w większości wypadków możemy ją wykonać na standardowych obrabiarkach. Różność polegać będzie na doborze innych parametrów obróbki, a dodatkowo doborze innej geometrii przyrządów.
Tworzywa sztuczne produkuje się z surowców organicznych. Tworzywami używanymi do wytwórczości tworzyw sztucznych będą takie surowce i produkty naturalne jak np. celuloza, węgiel, gaz ziemny, sól i oczywiście ropa naftowa. Wszelkie typy tworzyw sztucznych, a jest ich ogromnie dużo, możemy podzielić na dwie podgrupy: termoplasty (którepod wpływem gorąca miękną, a po oziębieniu znowu utwardzają się) i tworzywa termoutwardzalne (po uformowaniu zostają twarde – nie miękną pod wpływem ocieplania).
Szeroko wykorzystywane są wyroby z tworzyw sztucznych tj.: produkty ogrodnicze, gospodarstwa domowego, branży wodno-kanalizacyjnej, budowlanej jak też wszelakiego typu opakowania (pojemniki spożywcze).
2022-12-22
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.